More

  Амбасадорите на Германија и Франција: Пристапувањето во ЕУ треба да биде национален приоритет на Србија

  spot_img

  Во заеднички текст, германскиот и францускиот амбасадор во Србија ги повикаа „властите, сите политички и општествени сили и сите граѓани на Србија да ја направат целта за пристап во ЕУ национален приоритет“.

  Амбасадорите Анке Конрад и Пјер Кошар во написот објавен денеска во весникот Политика по повод 61-годишнината од потпишувањето на Елисејскиот договор, кој „претставуваше темел на трајното помирување“ меѓу нивните две земји, посочија дека проширувањето на ЕУ е меѓу целите што ги делат и посочија дека Србија е дел од планот за проширување чија динамика се забрзува.

  „Германија и Франција заеднички се ангажирани во поддршката на спроведувањето на сите реформи преземени од Србија на патот кон пристапување во ЕУ, што се надеваме дека ќе се постигне наскоро“, напишаа амбасадорите Конрад и Кошар.

  Тие изјавија дека Елисејскиот договор потпишан на 22 јануари 1963 година „решително влијаел на вредностите на мирот и помирувањето“ што ги промовираат денес на нивниот континент.

  Потсетија дека јануари 2024 година е и десетгодишнина од отворањето на преговорите за пристапување на Србија во ЕУ и изразија разбирање дека во Србија тие рокови може да изгледаат долги, наведувајќи дека се така бидејќи тоа е процес кој бара многу.
  „Но, ги повикуваме властите, сите политички и општествени сили и сите граѓани на Србија да ја направат целта за влез во ЕУ национален приоритет. Во нашата заедничка татковина на слободата, владеењето на правото и императивот на социјалната правда, место е резервирано за Србија. Сакаме вашата пријателска земја со својата историја и национален дух да даде незаменлив придонес за таа заедничка татковина“, напишаа оттаму.

  Како што наведоа, во Србија е постигнат напредок во изминатите десет години, но и дека остануваат бројни предизвици и дека 2024 година е пресвртница во која, како што се надеваат, „Србија ќе го потврди својот избор и одлучно ќе продолжи по патот на реформите. “.

  Тие посочија дека демократијата се уште е основа за пристапните преговори и дека во оваа смисла е важно да се отстранат сомнежите кои произлегуваат од наводите за нерегуларности формулирани по изборите на 17 декември минатата година и да се спроведат препораките на ОБСЕ/ОДИХР.

  „Не само со цел Србија да се приближи до стандардите на ЕУ во однос на изборните прашања, туку и да ја зајакне довербата на српскиот народ во демократските процеси и соодветното независно функционирање на институциите“, се наведува во текстот.

  Тие рекоа дека има „неосновани и загрижувачки“ обвинувања за мешање во изборниот процес упатени кон некои земји-членки на ЕУ и јавниот дискурс во врска со недовербата во ЕУ.

  „Ние немаме друга агенда освен да и помогнеме на Србија преку блискиот дијалог што го водиме со официјалните лица и сите сфери на општеството преку неспоредлива финансиска помош и поддршка во остварувањето на европскиот избор за кој се определи и во нејзината легитимна амбиција да стане регионална сила на мирот. и просперитет“, напишаа амбасадорите.

  Тие укажаа дека прекуграничната соработка е еден од клучните елементи на француско-германската соработка и е од корист за нивното население и изразија уверување дека зајакнувањето на регионалната соработка на ист начин ќе придонесе за економски и социјален развој на земјите од Западен Балкан.

  Сметаат дека се работи за вредности и соработка кога е во прашање дијалогот меѓу Белград и Приштина.

  „Го поздравуваме неодамна постигнатиот напредок кон нормализација на односите со Косово и очекуваме во 2024 година решителни чекори во целосното спроведување на Бриселскиот и Охридскиот договор, склучени на 17 февруари и 18 март 2023 година, како и воздржување на сите странки од секое дејствие кое би можело да ја загрози нивната примена“, се наведува во текстот.

  Амбасадорите истакнаа дека не се сомневаат оти „Србија ќе се залага за регионална стабилност и помирување“ и порачаа дека нивните две земји „одлучно ќе застанат покрај неа на тој пат“.

  Тие го поздравија учеството на Србија во заедничката безбедност на Европа, кое, како што оценија, е „веќе значајно“. Тие ја повикаа Србија да ја потврди оваа позитивна динамика со тоа што ќе продолжи да ја поддржува Украина и со воведување санкции кон Русија, која води агресивна војна против Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img