More

  Алијансата е помоќна од кога било, им рече Бајден на сојузниците

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден зборуваше околу 13 минути со јасен глас, што е забележлива разлика од неговото „лутање“ за време на минатомесечната претседателска дебата со Трамп.

  Во говорот што се чинеше дека е подготвен да ги увери сојузниците во странство и поблиску до дома дека може да се избори со изборниот предизвик од Доналд Трамп, претседателот предупреди дека „автократите“ го срушиле глобалниот поредок, пишува Би-Би-Си.

  – Војната ќе заврши со тоа што Украина ќе остане слободна и независна земја. Русија нема да победи, Украина ќе победи – рече Бајден во вторник попладне.

  Бајден рече дека САД ќе соработуваат со Германија, Италија, Холандија и Романија за да донираат батерии за ракети Патриот и други системи за помош на Украина, во услови на зголемени цивилни жртви во конфликтот.

  Севкупно, НАТО планира да ѝ донира на Украина пет стратешки системи за противвоздушна одбрана и десетици помали, стратешки противвоздушни батерии во текот на наредната година.

   

  Во кратки, но силно дадени забелешки на отворањето на самитот, претседателот ја прогласи воената алијанса „помоќна од кога било“, бидејќи, како што вели, НАТО се соочи со „клучен момент“ во војната меѓу Русија и Украина.

  Би-Би-Си вчера објави анализа во која се вели дека самитот на НАТО може да биде спас за репутацијата на Бајден и за неговата кандидатура откако американскиот претседател потфрли со своите гафови на претседателската дебата со својот соперник Доналд Трамп. Главниот предизвик за Бајден ќе биде прес-конференција во четврток на самитот.

  Во меѓувреме и седми демократ во Претставничкиот дом во повика Бајден да се откаже од претседателската трка. Дипломатите кои го посетија Бајден исто така изразија скептицизам за иднината на Бајден, пишува Би-Би-Си.
  Во меѓувреме, конгресните демократи се состанаа приватно за да дебатираат за раководството на Бајден во партијата и расположението беше „тажно“, изјавија пратениците за новинската агенција Асошиејтед прес.

  Изјавите на Бајден за нова помош за Украина доаѓаат само два дена откако руски проектил сруши детска болница во украинскиот главен град Киев. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко за нападот рече дека е меѓу најлошите од почетокот на војната.

  Околу 43 лица загинаа во експлозии ширум Украина во нападот во понеделникот, а повеќе од стотина беа повредени, соопштија официјални лица.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски помина неколку месеци молејќи ги своите западни сојузници да го засилат снабдувањето со воздушна одбрана.

  Зеленски на настан одржан на друго место во Вашингтон рече дека целиот свет „го чека ноември“, кога ќе се одржат општите избори во САД, и тој ги повика американските гласачи да застанат покрај Украина.

  Украинскиот лидер во четврток треба да се сретне со Бајден.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img