More

    Албанскиот терорист Абдул Рахман Беља кој потекнува од Македонија, попознат како Калед ал Албани, е убиен во северна Сирија

    spot_img

    Албанскиот терорист Абдул Рахман Беља кој потекнува од Македонија, попознат како Калед ал Албани, е убиен во северна Сирија. Tерористот бил убиен од снајперист на сириската арапска армија во провинцијата Идлиб.

    Беља беше еден од командантите на албанската група, која се бореше против сириската војска на северот на земјата.

    Беља пристигнал преку Турција во Сирија од Македонија во 2013 година и се приклучи на албанската група основана од Абу Катада ал-Албани.

    Тој прво се борел за Исламската држава, а потоа пребегнал во оперативната група Хајат Тахрир ал-Шам, исламистичка група која била создадена со „ребрендирање“ на Ал Нусра.

    Провинцијата Идлиб се наоѓа на северозапад од Сирија, и е последното големо засолниште на џихадистичките групи во Сирија.

     

     

     

    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img