More

  Аеродром Хитроу: Откажани се околу 80 летови поради ледената магла

  spot_img

  Најголемата авиокомпанија Бритиш ервејс во Велика Британија откажа околу 80 летови поради екстремно ниски температури и магла.

  Авиокомпанијата најави дека ќе мора да го намали бројот на летови за околу 15 проценти поради временските услови и ограничувањата на контролата на летање.

  Температурата вечерва се спушти на -8,4 степени Целзиусови, што е најниска температура забележана од декември 2010 година и најстудена јануарска ноќ од 1987 година.

  На информативните табли за полетувања од аеродромот Хитроу пишуваше дека се откажани летовите за Берлин, Амстердам и Мајами.

  Жолто предупредување за магла денеска имаше за делови од јужна и источна Англија.

  Во соопштението, Бритиш ервејс изјави дека „се извинува на клиентите чии летови се откажани“ и понуди враќање на средствата или резервација на алтернативна маршрута на летот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img