More

  Адел по 8 години во Европа: фановите препродаваат билети по „експлоататорски цени“

  spot_img

  Една од најуспешните и најпопуларни пејачки Адел ни доаѓа после осум години. Поради неколкугодишна пауза од европските сцени, билетите за десет концерти во Германија се продаваа како мед. Сега обожавателите ги нудат онлајн за повеќе од 5.000 евра.

  Една од најпознатите светски британски пејачки, Адел, нема настапувано во континентална Европа од 2016 година.

  Затоа нејзините европски фанови беа многу изненадени кога на почетокот на февруари објави дека во август ќе пее во арената во Минхен. И почна „војната“ за билети.

  Тимот на пејачката додаде уште четири на шесте шоуа во арената со капацитет од 80.000 луѓе поради голем број барања. Но, тоа сепак не беше доволно. Влезниците, кои беа пуштени во продажба во средата, се распродадоа за неколку минути, но сега се продаваат по многу високи цени на други веб-страници.

  Рекламите кои се појавуваат на некои веб-страници за (пре)продажба на билети бараат 5.999 евра за место на концертот, пишува Дејли Мејл.

  Навивачите кои не добија билет цените ги нарекоа изнудувачки
  Високата сума, сепак, многу ги налути навивачите, кои не можеа да набават билет и покрај тоа што чекаа неколку часа пред екранот. Новите цени ги нарекоа лихварски. На веб-страницата на пејачката истите седишта се продаваа по речиси десет пати пониска цена. За билетите требаше да се одбијат меѓу 74,9 и 419,9 евра.
  Продажбата на веб-страницата на Адела се одвиваше по електронски пат. Билетите беа пуштени во продажба во 9 часот, по што на навивачите им беше даден број на ред со купување – ако беа премногу бавни, беа исфрлени од среќната ждрепка. Чекале неколку часа за да бидат информирани дали билетот навистина им паднал во раце.

  Неколку моменти по почетокот на официјалната продажба, на социјалните мрежи почнаа да се појавуваат објави со слики од екранот со порака: „Вие сте 327.459 во редот“.

  При објавувањето на датумите на концертот во Минхен, Адел на социјалната мрежа Икс напиша дека се согласила на шоуто бидејќи само за неа во Германија ќе се изгради стадион по нејзина желба. Арената ќе се состои од трибини и трибини, настапот ќе можат да го следат секоја вечер 80.000 луѓе. Таа ќе настапи во германскиот град на 2, 3, 9, 10, 14, 16, 23, 24, 30 и 31 август годинава. Во последниве години, Адел неколку пати настапуваше за помали групи во лондонскиот Хајд Парк. Толку голем концерт во Европа немала од 2016 година.

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img