„Леле, што ако голот на Ојарзабал беше офсајд“

Минатиот ден, 14 јули 2024 година, ќе остане запишан со златни букви во историјата на шпанскиот спорт. Најпрвин Карлос Алкараз попладнето го освои Вимблдон, а вечерта репрезентацијата на Шпанија стана европски првак.

Алкараз доминантно го совлада Новак Ѓоковиќ со 3:0 во сетови, а потоа ги чекаше сонародниците да го направат своето на теренот. За неверојатната сцена која му се случи за време на натпреварот, тој за Индипендент изјави:

– Почнав да ја гледам играта на мојот мобилен телефон. Потоа дојдов дома и го вклучив телевизорот, а потоа отидов на гала вечерата и ги следев настаните на iPad. Само што требаше да излезам од болидот, а потоа Микел Ојарзабал постигна гол за 2:1, но се посомневав дека може да биде офсајд. Седнав нервозно во таксито, не сакав да излезам додека не се уверам дека голот е примен.

Ојарзабал постигна гол во 86. минута и донесе водство на Шпанија од 2:1 откако Кол Палмер го израмни резултатот во 72. минута од натпреварот, а првиот гол на натпреварот го постигна Нико Вилијамс во 47. минута.

Со овој потфат Шпанија по четврти пат седна на тронот на „Стариот континент“.