Пулишиќ им донесе победа на САД, Уругвај лесно со Панама

Фудбалската репрезентација на Соединетите Американски Држави во првиот настап на Копа Америка што се игра на тлото на оваа земја ја победи Боливија со 2-0, додека во вториот натпревар во групата Ц, Уругвај ја победи селекцијата на Панама со 3-1.

Американските фудбалери поведоа против Боливија во 3. минута од натпреварот одигран на стадионот АТ&Т во Арлингтон (Тексас), а стрелец беше Кристијан Пулишиќ, 25-годишен фудбалер со хрватско потекло и капитен на тимот, со одличен удар од левиот раб на шеснаесетникот во спротивниот горен агол.

Тоа беше 30-ти гол за Пулишиќ во 69 настапи во репрезентацијата, а интересно е што и првиот го постигна против Боливија пред повеќе од осум години.

За вториот гол на Американците, постигнат во 43. минута, Пулишиќ се претвори во асистент, а Фоларин Балогун ја испрати топката во мрежата.

Иако во вториот дел имаа многу напаѓачки пристап и упатија 16 удари кон голот, американските фудбалери останаа без уште еден гол. Односно, постигнаа еден гол, стрелец повторно беше Балогун, но голот беше поништен поради недозволената позиција во која се најде додавачот Тимоти Веа.

Репрезентацијата на САД во второто коло ќе се соочи со Панама во Атланта, додека Боливија ќе игра против Уругвај во Њу Џерси.

Уругвајците силно влегоа на турнирот, совладувајќи ја репрезентацијата на Панама во Мајами со 3-1.
    Тимот предводен од Марсело Биелса поведе во 16. минута со голот на Максимилијан Араухо. Во првото полувреме Панамците беа целосно подредени, но примија само еден гол. Во вториот дел беа целосно изедначени, но по пропуштените прилики примија втор гол. Тој во 85. минута беше претекнат од Дарвин Нуњез.

Матијас Вина го постигна третиот гол за Уругвај со глава во првата минута од судиското надополнување, додека утешниот гол на Панамците за конечни 3-1 беше дело на Михаел Муриљо.