More

  95-годишната Урсула Хавербек го негирала Холокаустот

  spot_img

  Судот во Хамбург ја осуди Урсула Хавербек (95) за негирање на нацистичкиот геноцид во неколку наврати, вклучително и во 2015 година за време на судењето на поранешен чувар на нацистичкиот логор, пренесе ЈахуЊуз.

  Озлогласената германска пензионерка позната како „нацистичка баба“, која повеќепати беше затворена поради негирање на холокаустот, беше осудена на нови 16 месеци затвор на нејзиното последно судење во средата.

  При изрекувањето на пресудата, судиите ги зедоа предвид нејзините претходни пресуди и фактот дека „исто така ја искористила постапката за дополнително да ги шири своите ставови“, изјавила портпаролката на судот за АФП.

  Хавербек неколку пати ги повтори своите забелешки за холокаустот за време на судењето.

   

   

  Поддржувачите на пензионерите се појавија во средата и постојано ја прекинуваа постапката со потсмев, рече портпаролката.

  Хавербек некогаш беше шеф на центар за обука на екстремната десница затворен во 2008 година поради ширење нацистичка пропаганда.

  Таа претходно во неколку наврати беше осудена на затворска казна поради негирање на нацистичкиот геноцид, а еднаш на телевизија изјави дека „холокаустот е најголемата и најтрајната лага во историјата“.

  Хавербек овој пат беше осуденa откако ја изгуби жалбата против неjзината осуда за коментарите што наводно ги дала во 2015 година за време на судењето на поранешниот чувар на Аушвиц, Оскар Гронинг, кој беше осуден за соучество во убиство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img