More

  Hyundai ќе го замени Kona оваа година, што не очекува?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Компактниот корејски теренец е на пазарот од 2017 година и добива наследник оваа година. Поголеми, пошироки и – помодерни.

  Оваа година повторно ќе има нешто ново во Hyundai. Непосредно пред крајот на годината, тие ја најавија новата генерација на компактно спортско корисно возило (SUV) Kona, кое е на пазарот од 2017 година. Шест години изгледаат прилично брзи за автомобил со толку многу верзии, но Корејците главно сакаат да се ажурира моделот, кој ќе биде изграден околу докажани и ажурирани техники. Па дури и новата генерација сè уште ќе биде на пазарот во четири верзии на погонот – со бензински мотори, како целосно хибрид (HEV), како целосно електричен модел (BEV) и како спортска верзија N. На електричен погон верзијата ќе послужи како технолошка основа, од која ќе се издава и во верзии со термички и хибридни погони.

  Кона тогаш е поголема и попространа
  Во Hyundai одлучија и новата генерација да биде нешто поголема, дека Kona II исто така малку ќе отстапи во однос на димензиите од најмалиот домашен кросовер, моделот Bayone (кој има димензии од 4,18 метри). Новата Kona ќе биде дури 150 mm подолга (односно долга 4.355 метри), а во исто време 25 mm поширока и со 60 mm подолго меѓуоскино растојание. Се вели дека сето ова придонесува првенствено за поголема просторност во кабината и багажникот.

  Што се однесува до дизајнот, новодојдениот секако ќе биде сосема поинаков, со сега типичната LED светлосна лента на предната страна, која брендот ја претстави со пространиот модел Aria (за жал, овде го нема), додека дизајнот на ентериерот е главно инспириран од моделот Ioniq 5.

  Ова вклучува обемна дигитализација на работниот простор на возачот, бидејќи сега има два екрани од 12,3 инчи пред него. Првиот е наменет за прикажување податоци и инструменти во дигитален формат, вториот е централниот екран на инфозабавниот систем. Благодарение на технологијата drive-by-wire во форма на прекинувач, рачката на менувачот е поместена под воланот, така што има повеќе простор за складирање на централниот гребен помеѓу седиштата. Сè уште не е откриена ниту внатрешноста на Hyundai.

  Техниката (најверојатно) останува слична
  Hyundai се уште не ги открил сите детали, но се очекува дека погонскиот агрегат ќе биде сличен на актуелната гама на Kona. Ова значи литарски турбо трицилиндарец со 88 kW (120 КС), турбо четирицилиндричен со 145 (168 КС) – ова е исто така достапно со погон на четири тркала, целосен хибриден погон со 104 kW (141 КС) и електричен погон. Овој не е достапен со 100 или 150 kW и батерија со 39 или 64 kWh. И, конечно, тука е Kona со ознака N, што е симбол на спортистиката на Hyundai. Овде, моторот е способен за 206 kW (280 КС) и е поврзан со DSG менувач.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img