2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Германските пратеници се борат да се загреат бидејќи во Бундестагот температурите паднаа на 18 степени поради мерките за штедење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германските пратеници се борат да се загреат бидејќи во Бундестагот температурите паднаа на 18 степени поради мерките за штедење, пишува Шпигел. Слика во која министерката за семејни прашања Лиза Паус седи во капут го обиколи интернетот. „Стана студено, непријатно студено“, пишува весникот во статија под наслов „Ледена доба во парламентот“.

Некои од пратениците веќе почнале да се жалат дека тоа е штетно за здравјето.

– Седев во јакна во канцеларијата и постојано трчав наоколу. Сепак, по кратко време веќе имав ладен нос – раскажува Ренате Куенаст од Партијата на зелените.

Се вели дека температурите во германскиот парламент значително се намалиле пред нешто повеќе од една недела. Во канцеларијата на Ренате, термостатот покажа 18,2 степени Целзиусови, иако таа вели дека претходниот ден било уште поладно.

Поранешната министерка за земјоделство додаде дека на некои нејзини колеги им е уште полошо на нивните работни места, што потенцијално го загрозува нивното здравје.

Според законот за заштеда на енергија предложен од Роберт Хабек, вицеканцелар и министер за економски прашања и климатски активности, а усвоен од парламентот уште во август, температурите во нестанбените владини згради, вклучително и Бундестагот, треба да се одржуваат на 19 степени, при што ходниците воопшто не се загреваат.

Извештајот на Шпигел доаѓа во време на акутна енергетска криза во Германија, бидејќи ЕУ се стреми да се одвикне од руските енергетски резерви. Според портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, овие политики ќе доведат до „многу жални последици“ за блокот, меѓу кои и 20 години на деиндустријализација, односно, откажување од индустријата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....
spot_img
spot_img
spot_img