More

  5 лекции од филмскиот фестивал во Венеција, како елегантно да носите фармерки

  spot_img

  Гледајќи ги изгледот на филмскиот фестивал во Венеција, лесно беше да се види дека фармерките станаа незаменливи во модерната елеганција.

  Фармерките се без напор елегантни, за што сведочат овие 5 изгледи што ги забележавме за време на филмскиот фестивал во Венеција, од Изабел Ипер до Пенелопе Круз.Вистински естетски оксиморон, како фустан, кој се дефинира како опуштен, своето значење го наоѓа во тоа што е (но станува) елегантен. Доаѓањето на Венецискиот филмски фестивал 2022 стави некои филмски ѕвезди на тест: некои се одлучија за шорцеви, но многу лесни фустани, други за убави фармерки.

  Таму, фармерките немаат граници: ниту се врзани за слободното време, но се совршени и за влегување во такси на вода, безбедно излегување и совршено позирање на лице место за медиумски блицови. Всушност, тоа се фармерките кои ги избраа Џулијан Мур, Изабел Ипер, Фиамета Цикоња и Матилде Џоли. Повод, но возраста не е ограничена, затоа фармерките се толку фасцинантни.

  Како да носите стилски фармерки како филмски ѕвезди
  Мора да го изберете вистинскиот модел, но клучот за победата е вистинската комбинација, затоа ви нудиме модни идеи кои лесно можете да ги копирате.

  Да почнеме со Шанел изгледот на Пенелопе Круз: фармерките со принт беа споени со елек, кој го носеше како топ и соодветна твид јакна. Ги комбинирала со сандали на платформа и чанта од ватирана кожа.

  Изабел Ипер избра тесни фармерки со клапи кои ги покажуваат глуждовите: тексас облеката е во целосна контраст со здолништето со двојно гради во оптичко бело, црна маица и додатоци како сандали со потпетици и чанта со полумесечина.

  Стајлингот на Џулијан Мур е совршен за враќање во канцеларија, бидејќи избра црни мокасини и чанта за рамо. Овој пат сакото е темносино со златни копчиња.

  Матилде Џиоли се одлучи за класична модна комбинација на фармерки и маичка, но модните додатоци се тие што го издигнуваат изгледот и го прават лежерно елегантен: се работи за пар чевли направени од кафеав сатен со метална плоча.

  Конечно, го забележавме Fiammetto Cicogna, кој ја толкуваше модата на летото 2000 година: меки фармерки со низок струк со шпиц чевли. Во овој случај, се работи за опуштена елеганција, која е совршена за приход во лагуната.

  Но, дали има стилски фармерки?
  Секако да, како што докажа Демна Гвасалија со својата прва ревија за висока мода за Баленсијага по многу долгиот прекин на модната куќа од високата модна сцена (поточно 50 години). Неговите фустани и широките фармерки, кои ги комбинираше со скроени здолништа, ја доближија андерграунд културата (која ја претставуваа и фармерките) до високата мода. Но, тоа е она што го гледате на модната веѓа, а тоа кажува за точната визија на креативниот директор. Во практичниот избор на елегантни фармерки, ви нудиме неколку корисни совети кои можете да ги земете во предвид пред да пазарувате или да составите облека:

  Облеката мора добро да стои, што значи дека мора да биде добро изработена и да одговара на телото: не смее да биде премногу тесна, а исто така не премногу широка. Мора да се чувствувате добро кога го носите.
  Изберете униформен модел на платно, избегнувајте солзи и изветвен изглед.
  Женските фармерки можат да имаат и претеран раб, за да останат доследни на лежерниот дух на облеката: зелено светло за клапи и мали набори, наменети за обликување.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img