More

  29 Палестинци се убиени додека чекале хуманитарна помош

  spot_img

  Најмалку 29 Палестинци загинаа додека чекаа помош во два одделни израелски напади во Појасот Газа, соопшти Министерството за здравство под контрола на Хамас.

  Во првиот инцидент, според извештајот на Хамас, 8 лица биле убиени во воздушен напад што се случил вчера врз центар за дистрибуција на помош во кампот Ал-Нусеират во централниот дел на Појасот Газа.

  Во друг напад, најмалку 21 лице загина, а повеќе од 150 се ранети. Овој напад, според Хамас, бил изведен синоќа врз Палестинците кои чекале ред за помош на кружниот тек Кувајт во Газа.

  Кружниот тек Кувајт и претходно беше цел на напади врз Палестинците кои чекаа ред за хуманитарна помош.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img