More

  12-годишно момче од Велика Британија и се придружи на Менса, со повисоки резултати од Ајнштајн на тестот за интелигенција

  spot_img

  Студент од Девон, наводно, се приклучил на Менса откако на тестот за интелигенција постигнал повисоки резултати од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг, пишува Гардијан.

  12-годишниот Рори Бидвел неодамна го постигна максималниот можен резултат за неговата возрасна група од 162 години на тестот Cattell III B, пренесува North Devon Gazette. Овој резултат е малку над вредноста од 160, за која се верува дека ја постигнале физичарите Ајнштајн и Хокинг.

  Како резултат на тоа, Рори е поканет да се приклучи на Менса, која се опишува себеси како најголемото и најстарото општество со коефициент на висока интелигенција (IQ) во светот.

  Според „Гардијан“, Рори го поминал двочасовниот тест во Ексетер и наводно не се подготвил за оценувањето.

  Неговата мајка, Аби Бидвел, изјави за Норт Девон Газет дека бил толку опуштен во врска со проценката што „лежерно се прошетал до тоалетот“ на еден дел од тестот.

  Бидвел рече дека нејзиниот син е „благословен со неверојатен мозок, способен да обработува нешта и да запомни информации“.

  Рори, седмоодделенец во училиштето Грејт Торингтон, наводно правел сложувалки од 100 парчиња на двегодишна возраст и ја совладал алгебрата од седмо одделение до второ одделение.

  Во текот на првите осум недели од изолацијата поради коронавирусот во 2020 година, тој ги прочитал сите седум книги за Хари Потер, што е повеќе од милион зборови.

  Тој, исто така, се вели дека е голем спортски љубител, претставувајќи го своето училиште во крос кантри, фудбал и рагби, што му донесе признанија за играч на годината за фудбалскиот тим Ториџсајд. Тој се натпреварува и за пливачкиот клуб Ториџсајд.

  Според Менса, коефициентот на интелигенција е тип на стандардизиран резултат кој покажува колку поединецот е над или под својата врсничка група во менталните способности.

  Менса прифаќа луѓе кои постигнуваат резултати во првите 2% од населението и прифаќа различни тестови, но само доколку се стандардизирани и нормализирани и одобрени од професионални психолошки здруженија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img