More

  Зошто е битен новиот реактор кој се лади со хелиум?

  spot_img

  Кина се фали дека е првата што изградила нуклеарен реактор од следната генерација. Иако е помалку моќен од странските централи, тој е првиот реактор во светот кој за ладење користи хелиум, а не вода. Нуклеарните централи често користат милијарди галони вода дневно, што е проблем за Кина која е гладна за вода, пишува БизнисИнсајдер.

  Новиот реактор, изграден во Шандонг од државната енергетска компанија Хуаненг, Универзитетот Цингхуа и Кинеската национална нуклеарна корпорација, беше поздравен како „значајно достигнување“на научната програма на земјата од Националната управа за енергетика во објава на социјалните медиуми.

  Реакторот Ронгченг Шидаован официјално се користи за снабдување со електрична енергија на регионалната мрежа по тест од 168 часа, соопшти администрацијата.

  Тој е способен да произведе само околу 200 мегавати електрична енергија, во споредба со другите постројки како што е реакторот Гранд Залив во Порт Гибсон, Мисисипи, кој е единица од 1.433 мегавати и најмоќниот реактор во САД.

  За споредба, фабриката Фукушима во Јапонија имаше шест реактори кои произведуваа 4,69 гигавати, додека рускиот реактор БН-1200 во Белојарск произведува 1.200 мегавати.

  Исто така, Исто така, реакторот може да се исклучи автоматски ако централата е во опасност од топење или истекување, дури и ако реакторот ја изгуби способноста да се лади, објавија кинеските медиуми.
  Експериментални реактори кои користат хелиум биле изградени и претходно, како што е еден во Оараи, Јапонија, но Шидаован е првиот што се користи комерцијално .

  На повеќето реактори им е потребна струја за да се активираат безбедносните мерки, па затоа многумина имаат дизел генератори како резервни копии. Но, генераторите не се сигурни – катастрофата во јапонската Фукушима Даичи во 2011 година се случи кога генераторите во централата таму беа исфрлени од цунами.

  Кина има за цел да произведува 10% од својата електрична енергија преку нуклеарна енергија до 2030 година, како дел од акцијата за зелена енергија. Но, земјата веќе ја пропушти целта за 2020 година да произведе 58 гигавати со нуклеарни реактори, наместо да произведува 53 гигавати.

  Земјата гради 22 нови нуклеарни реактори, убедливо најмногу од која било земја во светот, според Меѓународната агенција за атомска енергија.

  Индија следи осум реактори, додека Велика Британија гради два, а САД градат еден.

  Кина во моментов има 55 нуклеарни реактори, што значи дека нејзините енергетски амбиции ќе ја видат таа да се повлече пред 56-те француски, но сепак срамежлива од 93-те реактори што можат да се користат во САД.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img