More

  Зголемено присуство на КФОР во Звечан и Лепосавиќ, Ховениер поканет на состанок

  spot_img

  Oд утринава забележливо е зголемено присуството на силите на КФОР во Звечан и Лепосавиќ.Специјалните единици на косовската полиција поставија заштитна ограда недалеку од зградата на општината во Звечан.

  И во Лепосавиќ околу општинската зграда беше поставена бодликава жица, а пред него се собраа голем број луѓе.Силите на КФОР, според новинарите N1, се опремени да ги разбијат демонстрациите.Зоран Тодиќ, претседател на привременото тело на општина Лепосавиќ и поранешен градоначалник на општина Лепосавиќ, разговара со војниците на КФОР во Лепосавиќ.

  Американскиот амбасадор во Косово Џефри Ховениер покани на средба четворица градоначалници на северните општини на Косово, објави KoSSev.

  Се очекува оваа средба, според градоначалникот на Звечан, Иљиро Пеци, да се одржи во канцелариите на Европската унија во Приштина од 9:00 часот.

  „ЕУ и американскиот амбасадор не поканија нас, четворицата градоначалници, на средба во Канцеларијата на ЕУ“, изјави тој за Калксо, пренесува КоСсев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img