More

  Захирагиќ му порача на Конаковиќ: Кучето не лае за селото, туку за себе

  spot_img

  Харис Захирагиќ, член на СДА и претставник во Собранието на кантонот Сараево, на својот официјален Фејсбук профил ги коментираше новите изјави на Елмедин Конаковиќ, лидерот на НиП, против Бакир Изетбеговиќ, лидерот на СДА.

  Да потсетиме, Конаковиќ утрово на Фејсбук даде остар коментар на Изетбеговиќ. Тој рече дека треба да објасни „зошто Бакир, баба го тепаат“ во апликацијата Скај.

  Подетална изјава можете да прочитате овде.

  За сето ова коментар имаше Захирагиќ.

  „Кучето не лае за селото, туку за себе“. Ќе видиме кој е овде чесен и кој направил секакви работи. Дали Милорад Додик отиде кај таа Тита во Дубаи или не отиде? Или одев кај некој што се занимава со шверц на дрога или некој од овде можеби бил. Ќе треба само да го видиме тоа.
  И за тоа има слики и има докази, има транскрипти… сето тоа го прочитав и сето тоа го знам!

  Ајде да видиме. А тој на кој тој Тито, како што го викаат, а знаете кој е, му платил авионски карти за некои политичари од федерацијата БиХ за него и неговото семејство, платил за престој во Дубаи и тоа никому ништо? !” – изјави Додик пред Судот на Босна и Херцеговина во јануари годинава.

  Ден по оваа изјава, Конаковиќ и „Тројка“ одат во Лакташе (Бакинце) и се согласуваат со сите долгогодишни барања на Човиќ и Додик, а потоа во медиумите Конаковиќ дури признава дека Додик мислел на него кога зборувал за политичарите. од ФБиХ кои имаат врски со нарко картел.
  Понатаму, никој од правосудните органи не го ни спомна Конаковиќ во врска со акцијата „Црна вратоврска 2“, но и покрај тоа, тој имаше потреба да одржи две прес-конференции во МНР на таа тема, и да злоупотреби толку важна држава. институција да врши притисок врз судството.

  Беше многу нервозен на тие прес-конференции, како да е првообвинет“, рече тој.

  Потоа додаде дека Конаковиќ се нашол во вчерашниот говор на Изетбеговиќ.

  „Конечно, Изетбеговиќ и Капиџиќ синоќа разговараа за тоа како нарко картелите не можеле да стигнат до врвот на СДА, што јасно се гледа од преписката на Скај достапна за јавноста, но дека очигледно стигнале до некои други партии кои ги финансирале и кои биле нивниот канал до институциите . Повторно никој не го спомна Конаковиќ. Сепак, Конаковиќ повторно се најде себеси и одговори утринава, мора да се признае многу слабо и неубедливо, но се чини дека нема друг избор освен да тапка во место и да потоне уште повеќе во живиот кал во кој се навлекол. Зошто Никшиќ, Форто, Исак, Човиќ, Додик, Стевандиќ, Нешиќ, Цвитановиќ, Човиќ, Касумовиќ, Кукиќ или некој од другите претседатели на партиите на власт не реагираа на овие медиумски обвинувања, дури и на обвинувањата од СДА?

  Знаете што вели нашиот народ: „Кучето не лае за државата, туку за себе“. Кога станува збор за предавствата кои ги спомна Конаковиќ, за кои тој неубедливо вели дека „падна приказната за предавствата“, го потсетувам него и јавноста на документот што го објавивме на годишнината од наметнувањето на Владата на ФБиХ.

  И да, да се нарече Капиџиќ експерт за наркотици е под нивото, па чувствувам потреба да истакнам дека и двајцата лично ги познавам или барем ги познавам, па сведочам дека Капиџиќ никогаш не бил експерт за наркотици или за луѓе кои се занимава со наркотици во неговиот живот, додека истото за Конаковиќ и јас не би се осмелиле да сведочам. Она во што Капиџиќ очигледно е експерт е да ја препознае намерата за перење пари во градежништвото, што значително ви го отежна тој процес откако се појави на политичката сцена, па разбирам дека се обидувате лично да го дискредитирате најосновно. ниво.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img