More

  За време на посетата на Блинкен на регионот, Северна Кореја лансираше нова серија балистички ракети

  spot_img

  Северна Кореја денеска лансираше серија балистички ракети со краток дострел, соопшти Сеул, каде што е во посета на американскиот државен секретар Антони Блинкен. Тој, исто така, се очекува да разговара за одвраќање на заканата од Пјонгјанг со соговорниците во Јужна Кореја по неодамнешното завршување на заедничките американско-јужнокорејски воени вежби. Тој веќе го осуди новото лансирање ракета.

  Војската на Јужна Кореја соопшти дека открила лансирање на неколку проектили кои летале околу 300 метри пред да паднат во Источното Море, познато и како Јапонско Море. Лансирањето беше потврдено и од јапонската влада, која додаде дека тие слетале надвор од нејзината ексклузивна економска зона и не предизвикале никаква штета, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Американскиот државен секретар Антони Блинкен, кој денеска беше примен од јужнокорејскиот претседател Џун Сук-џеол, веќе го осуди лансирањето и ја потврди цврстата посветеност на САД за безбедноста на Јужна Кореја, изјави неговиот портпарол Метју Милер.

  Северна Кореја ги лансираше ракетите само неколку дена по завршувањето на заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја, во кои оваа година учествуваа уште поголем број војници од двете земји. Пјонгјанг веќе изврши неколку ракетни тестови за време на вежбите што ги смета за подготовка за инвазија.

  Односите меѓу двете Кореи во последно време многу се затегнуваат. Во текот на изминатите две години, Северна Кореја значително го зголеми бројот на тестирања на ракети и наведувани ракети и ја интензивираше својата реторика против Јужна Кореја и САД. Двете страни, исто така, ги откажаа клучните договори за намалување на тензиите и зајакнување на граничната безбедност.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img