More

  За прв пат во историјата: Франција се откажа од командата на морнарицата на круната

  spot_img

  Францускиот носач на авиони на нуклеарен погон „Шарл де Гол“ со 2.000 морнари и можност за патување 1.000 километри дневно, за првпат во својата историја дојде под оперативна контрола на НАТО, што предизвика политичка бура во Париз.

  Исто така, за прв пат француските борбени авиони „Рафал“ летаа од Јонското Море до Балтичкото Море – лет низ Европа долг шест часа или 4.000 километри. Во исто време тие наполнија гориво над Полска со помош на француски авион танкер.

  Сето ова се случи како дел од мисијата Акила, која вклучуваше учество на вежбата на НАТО наречена „Нептун удар 2024“, пишува политичкиот магазин Politico, кој додава дека вежбата била начин Франција да им покаже на своите колеги членки на НАТО дека Париз сака да биде клучен играч во сојузот, како и да претставува директна порака до Русија.

  „Тоа беше демонстрација на нашите способности што го привлекува вниманието на целата публика: на нашите партнери, како и на нашите конкуренти“, рече капетанот на францускиот брод, Гијом Дени, пилот кој сега го води воздушното крило на носачот. „НАТО мора да биде уверен во својата сила и да може да се движи од едно на друго бојно поле.

  Шарл де Гол е ударна сила на француската морнарица и е централна за секој обид на Париз да проектира моќ. Долг 261 метар, тој е опремен со катапулти на пареа за лансирање на авиони со кои може да се совпаднат само САД (а наскоро и Кина). Политико додава дека овој брод може да носи и нуклеарно оружје доколку е потребно.

  Вежбата траеше во текот на април и мај и вклучуваше бродови од 11 земји на НАТО, вклучувајќи го и Шарл де Гол.

  Францускиот воен брод, опремен со ракети Астер 15 и Мистрал, топови Ф2 од 20 мм, артилериски батерии и митралези Нарвал, носел и 18 Рафали, два тактички авиони E-2C Hawkeye за рано набљудување и два хеликоптери Дофин. Ударната група на францускиот носач вклучуваше пет фрегати од Франција, Грција, Португалија и Италија, танкер за полнење гориво и француска борбена подморница на нуклеарен погон.

  За Франција, која сигнализираше дека НАТО е нејзин приоритет од 2022 година, вежбата беше и начин за подобро усогласување со алијансата.

  До војната во Украина, Париз посвети голем дел од своите воени напори – особено копнените сили – на поранешните француски колонии во Африка. Сега, според списанието, францускиот притисок во НАТО вклучува преземање на водството во водењето на борбената група на алијансата во Романија.

  Вежбата беше дизајнирана и да го потврди поморското присуство на НАТО во Средоземното Море.

  Русија има поморска база во Тартус, Сирија, која ја користеше за да интервенира во граѓанската војна во таа земја. Присуството на Москва во регионот се прошири по почетокот на војната во Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img