More

  Вулин: Војната во Украина започна бран на русофобија, кој секогаш завршува со србофобија

  spot_img

  Министерот за внатрешни работи Александар Вулин рече дека оние кои ја бомбардираа Југославија немаат морално право да бараат од Србија да воведе санкции кон Русија и да ги „уништи вековните пријателства“.

  Вулин за ТВ Пинк оцени дека конфликтот во Украина започнал бран на русофобија, кој според него секогаш завршува со србофобија.

  „Сите што ја мразеа Русија не ја сакаа Србија. „Сè што им прават на руските деца денес, утре би им го направиле на српските деца“, рече Вулин.

  Вулин повтори дека создавањето на „српскиот свет“ останува негова политичка мисија.

  „Никогаш немало Голема Србија, каде е среќата што постоела, но Хитлер создаде Голема Албанија. Сите народи имаат природен стремеж да се обединат, само Србите не смеат“, рече Вулин.

  Тој додаде дека стабилноста на Балканот „зависи“ од Србија и ги обвини лидерите на некои земји од регионот дека „сакаат жито, масло, вакцини од Србија и плукаат по неа“.

  „(Жељко) Комшиќ и (Мило) Ѓукановиќ ја плукаат Србија меѓу два зала српски леб. Кога им треба сè, од вакцина против коронавирус до леб, ја имаат Србија, а Црна Гора и БиХ нема да влезат на Отворениот Балкан затоа што е … како што велат, големосрпскиот проект на Вучиќ“, оцени Вулин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img