More

  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

  spot_img

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека очекува за три до четири месеци да се дојде до најлошата ситуација во светот од Втората светска војна, пренесува РТС.

  Зборувајќи за геополитичката ситуација во светот, Александар Вучиќ рече дека има многу жаришта, а големите сили на тоа гледаат по принципот „добро е додека се случува на друго место“.

  „Добро е се додека тоа се случува на друго место, така мислат тие. Долгорочно, не гледам решение бидејќи работите се менуваат, некои се спротивставуваат на тие промени“, изјави Вучиќ за РТС.

  Тој додаде дека има бројни прекршувања на меѓународните договори, само што некои биле многу прецизни во идентификувањето и посочувањето на оние што ја прекршиле Повелбата на ОН сега и не им било баш гајле што ја прекршиле кога ни го направиле тоа.

  „Но, што можете да направите, тоа лицемерие е игра на меѓународната политика, кој е посилен – угнетува и толку. Тоа е основниот принцип на меѓународната политика, па да ги оставиме сите нивни разговори за меѓународното право. Ние малите мораме да се држиме до меѓународното право бидејќи тоа е единственото нешто на што можеме да се држиме, а овие големите ќе се борат и ќе се борат, а тоа ќе станува се посилно и полошо“, заклучи Вучиќ.

  Пред речиси две години, на 15 мај 2022 година, Вучиќ ја предвиде најлошата зима во последните 70 години, поточно од крајот на Втората светска војна. Причината за тие мрачни прогнози беше почетокот на војната во Украина и претстојната енергетска криза.

  Еден месец подоцна, по средбата со патријархот Порфирио, тој рече дека „огромни и темни облаци висат над нашата земја“, и дека по летото доаѓа можеби најтешкиот период од 1944 година до денес.

  Веќе на 15 септември истата година, Вучиќ предвиде дека Европа и Србија во следните шест месеци ги очекува најтешкиот период од 1945 година.

  „Следните шест, нешто повеќе од шест и пол месеци ќе бидат најтешките за Европа по Втората светска војна во целина. Можеби не ни е најтешката, но ќе биде една од најтешките години за граѓаните на Србија од 1945 година. Не сум смирен, но верувам дека ќе можам да зборувам повеќе за тоа кога ќе се вратам од Њујорк. Ни претстојат тешки денови“, најави Вучиќ на посебна седница на Собранието на која се расправаше за Косово.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img