More

  Вучиќ најави повлекување на српските сили од границата со Косово: „Србија не сака војска“

  spot_img

  Српскиот претседател Александар Вучиќ најави повлекување на српските сили од пограничната област со Косово, бидејќи, како што рече, ескалацијата на конфликтот би била контрапродуктивна, бидејќи се однесува на желбата на Србија да стане членка на Европската унија. Тој тврди дека е „чиста лага“ дека Србија испраќа војска на косовската граница.

  Во саботата, српскиот претседател Александар Вучиќ во изјава за Фајненшл тајмс изјави дека нема намера да ја насочи армијата да ја премине границата со Косово.

  „Зошто тоа би му користело на Белград? Каква би била таа идеја? Да ја уништиме нашата позиција, која ја градевме во летните денови? Да го уништиш за еден ден? Србија не сака војска“, изјави Танјуг Вучиќ за Фајненшл тајмс, пренесува српската прес-агенција.

  Тој додаде дека предупредувањата на Вашингтон се непропорционални, бидејќи според него се намалува бројот на припадници на српските сили во граничната област со Косово. „Минатата година имавме 14.000 луѓе во близина на административната линија, денес имаме 7.500 и тоа ќе го намалиме на 4.000“, рече Вучиќ.

  Тој тврди дека е „чиста лага“ дека Србија испраќа војска на границата со Косово. „Србија нема да има корист од ова, бидејќи ќе ја загрози нејзината позиција во преговорите со Приштина под покровителство на ЕУ“, рече тој.

  Белата куќа во петокот објави дека забележала собирање на српските вооружени сили на границата со Косово и го повика Белград да ја повлече војската, за ситуацијата дополнително да не се дестабилизира. Слична покана во саботата упати и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел. Тој го оцени како многу загрижувачки собирот на припадниците на српската војска на границата меѓу Косово и Србија и повика да се прекине.

  Во саботата Косово побара и Србија да ја повлече својата војска од границата. „Ги повикуваме претседателот Вучиќ и српските институции веднаш да ги повлечат сите војници од границата со Косово“, соопшти владата во Приштина, пренесува хрватската новинска агенција Хина. – Распоредувањето на српската војска долж границата со Косово е нов чекор на Србија во загрозување на територијалниот интегритет на нашата земја, додаде таа.

  Од косовска страна, тие инсистираа дека Србија акумулира вооружени сили на границата. Косовската влада во саботната вечер во порака, цитирана од германската новинска агенција dpa, напиша дека акумулацијата со цел „можна воена агресија врз Република Косово“ доаѓа од три правци. Се наведува дека единиците на српската војска од Рашка се движат кон северната граница на Косово, единиците од Ниш кон североисточната граница на Косово и единиците од Врање кон источната граница.Приштина понатаму тврди дека Србија во петокот испратила војници и полицајци на 48 оперативни точки долж границата со Косово, а тие се претпоставува дека се наоѓаат на само неколку километри од границата. Според Косово, Србија треба да инсталира и противвоздушни системи и тешка артилерија. Косово, во координација со меѓународните партнери, е „порешително од кога било да го заштити својот територијален интегритет“, се вели во гореспоменатиот извештај.

  Ситуацијата во областа се влоши по нападот врз полицијата во Бањскиот регион пред една недела, во кој загинаа еден полицаец и тројца напаѓачи. Приштина, предводена од косовскиот премиер Албин Курти, тврди дека Србија им понудила логистичка поддршка на напаѓачите, додека белградските власти, на чело со Вучиќ, постојано ја негираа вмешаноста на Србија во инцидентот.

  Германија се приклучи на повикот за решавање на спорот. Во саботата германското Министерство за надворешни работи ја повика Србија преку мрежата Х веднаш да ги намали силите на границата со Косово. „Со нашите партнери сме во директен контакт со инволвираните страни. Политичкиот процес мора веднаш да продолжи“, се вели во соопштението, а пренесува ДПА.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img