More

  Во Украина синоќа беа соборени 26 руски беспилотни летала

  spot_img

  Украинските сили соборија 26 од 28-те руски борбени беспилотни летала испукани на истокот и југот на земјата синоќа, соопшти висок воен претставник.

  „Во текот на ноќта непријателот лансираше 28 беспилотни летала од типот Шахед од рускиот регион Курск и Кејп Чауда на полуостровот Крим“, објави утринава преку Телеграма командантот на украинските воздухопловни сили, Микола Олешук.

  Тој рече дека 26 беспилотни летала се уништени во јужниот регион Одеса, источен Харков и Днепропетровск и јужниот дел на Запорожје. Тој не кажа ништо за жртви и штети.

  Во текот на ноќта Русите истрелаа и три крстаречки ракети, еден антирадар и ракета земја-воздух С-300 кон Украина, додаде Олешчук без да даде детали.
  За време на вчерашните неколку руски напади, најмалку четири лица загинаа, а околу триесет беа ранети, вклучително и во Харков, вториот по големина град во Украина, поради што Киев побара од своите западни сојузници да испратат повеќе системи за противвоздушна одбрана Патриот.

  „Нема рационално објаснување за фактот дека ракетите „Патриот“, кои ги има многу во светот, сè уште не го покриваат небото на Харков и другите градови и места нападнати од руски терористи“, рече вчера во објава украинскиот претседател Володимир Зеленски. на социјалните мрежи и порача дека од витално значење е зајакнувањето на украинската противвоздушна одбрана и забрзување на испораката на авионите Ф-16.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img