More

  Во Црна Гора цените за одмор се повисоки за 30 отсто од лани

  spot_img

  Цените за летување на црногорското приморје во главната туристичка сезона ќе бидат за 30 отсто повисоки од лани, јавува Радио Слободна Европа.

  На порастот на цените најмногу влијае инфлацијата која во Црна Гора лани изнесуваше 17,2 отсто, додека од почетокот на годинава цените се зголемени за околу 14 отсто.

  Здружението на приватни даватели на сместување очекува нивните цени да бидат повисоки за 10 до 30 проценти во главната сезона.

  „Ние сме нападнати од пандемијата на Ковид. Сè уште не се опоравивме од тоа бидејќи немавме никакви субвенции или програми за поддршка. На тој товар сега треба да се додаде и инфлацијата“, вели Бранка Џогановиќ од Здружението за Радио Слободна Европа (РСЕ).

  Според податоците на Туристичката организација Будва, просечните цени за двокреветна соба во приватно сместување во главната сезона ќе бидат од 20 до 50 евра по лице, а апартманите за четири лица од 50 евра и повеќе, во зависност од категоријата и локацијата.

  Според нивните податоци, моментално во Петровац кај Будва, трокреветен стан чини во просек од 15 до 35 евра, додека во Будва цената е од 20 до 40 евра.

  Има и лански цени
  Каменари – Лепетане, траект, Црна ГораШаттерсток
  Сепак, има издавачи кои гледаат деловна логика во одржувањето на минатогодишните цени за одмор.

  Зоран Драговиќ од Петровац вели дека е неопходно да се прилагоди на просечната платежна моќ на гостите од регионот – Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово.

  „Не можам да му кажам на редовен гостин: се поскапе, па морам да ја покачам цената за 30 проценти. Наместо тоа, морам да го зачувам за некое среќно време и барем да преземам половина од инфлацијата“, изјави Драговиќ за РСЕ.

  Тој објаснува дека неговата деловна логика е дека „подобро е од десет илјади да изгубиш илјада, отколку да не добиеш ништо“, бидејќи смета дека владее „ценовниот елемент“.

  Како пример наведува дека во еден дисконт му било ограничено да купува месечна залиха на средства за одржување на станот, со образложение дека можел да купи само по два артикли „за да не ги шверцуваат луѓето“.

  „И тука се гледа дека државата ја изгуби контролата над цените. Не можам да направам сапун за да го мијам тоа што ми треба, не можам да одам во кафеана секој ден да купам две шишиња шампон или регенератор за да можам да работам“, вели Драговиќ.

  Од Црногорското туристичко здружение наведуваат дека хотелиерите годинава ги покачиле цените за околу десет отсто, а и понатаму се поевтини од конкуренцијата во Хрватска или Грција.

  „Сезоната започна, веќе ги договоривме работните места и не смееме да ги креваме цените повеќе од тоа. Тие што одат со високи цени ќе „страдаат“ летово“, изјави за РСЕ хотелиерот Жарко Радуловиќ.

  Во областа Будва има околу 140 хотели, а услугите во нив ќе бидат за седум до дваесет отсто поскапи во главната туристичка сезона, соопшти локалната туристичка организација.

  Просечната цена по лице во хотел со три ѕвезди ќе биде од 28 до 46 евра, а во таа категорија повеќе од 37 до 140 евра. Ноќевање со појадок во хотели со пет ѕвезди ќе чини од 160 до 270 евра по лице.

  Професорот по економија и туризам, Иво Жупановиќ, предупредува дека ценовната политика летово треба да се крои многу внимателно, бидејќи за земјите од ево зоната се предвидува економски раст од само 0,7 отсто, а негативен предзнак ќе има во Германија и Велика Британија.

  „Исто така, на пазарите на Турција, балтичките земји, како и на источна и централна Европа ќе има инфлација, не како минатата година, но сите овие фактори треба да се земат предвид доколку сакаме да имаме реално избалансирани цени“, изјави Жупановиќ за РСЕ. .

  Како пример наведува дека поради несоодветната ценовна политика во приватното сместување, лани тој туристички сегмент имал 20 отсто помалку исполнетост.

  „Бевме на северот на Црна Гора, во Жабљак, и таму е исклучително евтино, а сега сме веќе една недела на брегот каде што цените се малку повисоки, но сепак е навистина многу поволно за нас“, вели Сузан. од Велика Британија во истражување на RSE .

  Таа остана и во Хрватска и вели дека Дубровник е „двојно поскап“.

  Олга и Николај од Москва се во Тиватско Порто Монтенегро, каде понудата е ексклузивна, па цените се поскапи од просечните:

  „Овде рестораните и продавниците се прилично скапи, но во градот има поевтини понуди, па го наоѓаме она што ни одговара, па цените не ни се голем проблем.

  Сања и Ана од Србија не гледаат разлика во цените во Нови Сад каде што живеат и во Будва каде се на одмор.

  Разновидноста на цените е најочигледна во угостителската понуда, бидејќи таа варира во зависност од локацијата и квалитетот. Од угостителското друштво Будва очекуваат во главната сезона нивната понуда да биде за десет отсто поскапа од пред една година.

  Во Будва, најпосетуваниот град на црногорското приморје, кафето на Словенска плажа може да се нарача за дури 1,40 евра, додека во најпознатото градско кафуле појадокот е 3,5 евра, а пицата, салатите и тестенините се 8 евра.

  Оние кои сакаат да се лекуваат, a во еден од рестораните во Стариот град може да нарачате лигњи, јастог или октопод од 16 до 20 евра, а риба од прва категорија за 40 евра за килограм.

  Има клиенти и за скапи ресторани, како оние во Тиватско Порто Монтенегро, каде цените следат по ексклузивната понуда.

  Таму познатите готвачи подготвуваат ручек или вечера од шест јадења за 85 евра, а има и ресторани кои нудат гастрономски деликатеси како јапонското говедско Wagyu, кое чини 600 евра за килограм.

  Нови цени и на плажите
  Оние кои само го планираат буџетот за одмор треба да ги земат предвид и цените на плажите.

  Во првите недели од мај повеќето станари на плажа не наплаќаат мебел за плажа (чадор, лежалки), но нивното здружение вели дека цените во текот на главната сезона ќе бидат за 10 до 20 отсто повисоки од лани.

  Ова е предизвикано од зголемените трошоци за работна сила, повисоките банкарски каматни стапки и инфлацијата, изјави за РСЕ Петар Делиќ од Улцињ, кој повеќе од 20 години е закупец на „Велика плажа“.

  Минатата година изнајмувањето чадор со две лежалки чинеше 8 евра во претсезоната, а 10 евра во средината на летото. Настрешници на плажа се изнајмуваат дневно за 10 или 30 евра.

  Сите изнајмени плажи на црногорското приморје имаат дел наменет за посетители кои не сакаат да изнајмуваат лежалки и чадори, или имаат свои.

  Мебел за плажа е бесплатен на изнајмениот дел од плажата после 17 часот.

  А оние кои претпочитаат да шетаат низ градот во костим за капење мора да сметаат на уште еден трошок.

  Имено, од ова лето ќе биде забрането шетање во костими за капење во реонот на Стариот град и по улиците на Будва. Оние кои нема да ја почитуваат таа одлука ќе платат казна од 200 евра.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img