More

  Во Техеран Путин го обвини Киев дека не го почитува нацрт-мировниот договор

  spot_img

  За време на посетата на Техеран, рускиот претседател Владимир Путин зборуваше за мировниот договор со Украина, снабдувањето со гас преку Северен тек и идеите за ограничување на количините и цените на руската нафта.

  Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција во вторникот во Техеран изјави дека доколку Гаспром не добие поправена турбина од Канада, испораката на руски гас во Европа би можела да се преполови.

  Во главниот град на Иран, каде што претходно се сретна со своите ирански и турски колеги, Путин рече дека европските земји се фокусирале на „нетрадиционалните извори на енергија“ и, според неговите зборови, се обидуваат да ја обвинат Русија за нивните проблеми. Тој нагласи дека рускиот енергетски гигант Газпром ги исполнува своите договорни обврски, но се уште не ја добил документацијата за набавка на гасна турбина за гасоводот Северен тек 1, кој е во поправка во Канада. Без него, испораките на гас во Европа се очекува да се намалат за околу половина, според руската новинска агенција Тас.

  Гасоводот Северен тек 1, кој лежи на морското дно на Балтичкото Море и ги поврзува Русија и Германија, има дневен капацитет од околу 167 милиони кубни метри гас, но минатиот месец Газпром го намали тоа на 67 милиони кубни метри дневно. Покрај тоа, гасоводот во моментов е затворен поради годишно одржување, кое се очекува да заврши во четврток. Според неофицијални информации на новинската агенција Ројтерс и Блумберг, гасот потоа, без оглед на сите сомнежи, повторно ќе тече низ Северниот тек.

  Путин за можноста за вртоглаво поскапување на нафтата
  На прес-конференцијата Путин се осврна и на наводниот мировен договор со Украина. Тој тврдеше дека „практично постигнале договор со Украина на крајот на март во Истанбул, само требало да се парафира“, но по повлекувањето на руските трупи од централните региони на Украина, според него, украинската влада не сакаат да ги спроведат договорите.

  Како што рече, освен Турција, помош за посредување понудиле и Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати. „Само желбата да се придонесе за оваа благородна задача вреди многу“, се заблагодари Путин.

  Според агенцијата Тасс, Русија инсистира на пакет договор во врска со извозот на жито од Украина. „Од самиот почеток рековме дека (…) ќе помогнеме со извозот на украинското жито, но инсистираме дека мора да се отстранат сите ограничувања поврзани со можниот извоз на руско жито“, предупреди Путин. По состанокот со неговиот турски колега, Реџеп Таип Ердоган, тој рече дека во контекст на разговорите за жито, „сите прашања (…) сè уште не се решени, но добро е што е постигнат напредок“. Ердоган рече дека руската позиција на овие разговори е „многу позитивна и конструктивна“, според Тас.

  Рускиот лидер предупреди и дека планот на Западот да ги ограничи цените на руската нафта ќе го дестабилизира светскиот пазар и ќе предизвика пораст на цените. „Слушаме некои луди идеи за ограничување на количината на руската нафта и ограничување на цената на руската нафта“, рече Путин. „Резултатот ќе биде (…) зголемување на цените. Цените вртоглаво ќе пораснат“, убеден е Путин.

  Каква е ситуацијата на украинските боишта?
  Руските сили напредуваа и ги зајакнаа своите позиции во источна Украина во регионот на Донбас, соопшти во вторникот вечерта украинскиот Генералштаб. Непријателот изврши напад во атарот на селото Покровске кај градот Бахмут, постигнувајќи делумен успех и се зацврстува на јужниот раб на местото“, пишуваат тие. Селото Покровске се наоѓа на 10 километри источно од важниот транспортен центар Бахмут во регионот на Доњецк. Линијата Сиверск-Соледар-Бамут е последната линија на одбрана која ги штити градовите Славјанск и Краматорск во Донбас, кои моментално се под контрола на Украина. Како што претходно најавија украински извори, се очекува напаѓачите да го гранатираат и Славјанск во вторник.

  Беа забележани артилериски и тенковски судири во областа Керсон во јужна Украина, но линијата на фронтот не се промени. Според властите во окупираниот Херсон, украинските сили го погодиле мостот Антоновски, кој ги поврзува бреговите на реката Днепар. Мостот, за кој британското Министерство за одбрана вели дека најверојатно се уште е во функција, е важен за руските сили бидејќи е еден од двата што ги поврзува окупираните области на западниот брег на реката (вклучувајќи го градот Керсон) со остатокот од окупирана територија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img