More

  Во случајот со корупцијата на рускиот заменик министер за одбрана уапсен е трет човек

  spot_img

  Полицијата уапси трето лице вмешано во случајот со поткуп во кој беше уапсен рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов, соопшти судот во Москва.

  Во соопштението се наведува дека е уапсен Александар Фомин, кој е осомничен за давање мито на Иванов, кој беше уапсен во средата, како и на неговиот соработник Сергеј Бородин. Сите тројца се приведени.

  Иванов, кој е заменик на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, е приведен додека е под истрага под обвинение за примање мито. Тој беше задолжен за воени градежни проекти, а претходно во антикорупциските истраги што ги водеше тимот на покојниот руски опозициски лидер Алексеј Навални беше обвинет дека водел раскошен начин на живот.

  Московскиот суд соопшти дека Фомин и Бородин придонеле Иванов да добие „особено голем поткуп“, дело што се казнува до 15 години затвор.

  Според судското соопштение, истражителите на судијата му кажале дека Иванов со трети лица добивал поткуп во вид на неодредени имотни услуги „при склучување договори за работни места за потребите на Министерството за одбрана“.

  Адвокатот на Иванов, Мурад Мусаев, во средата за државната новинска агенција Тасс изјави дека неговиот клиент е обвинет за „примање мито во форма на бесплатна градба и поправки на наводен негов личен имот“ и за возврат давал „помош на компании кои се изведувачи. за Министерството за одбрана“, додека друг адвокат рече дека негира вина.

  Независните руски медиуми во средата објавија дека наводите за поткуп имале за цел да ги прикријат посериозните обвиненија за предавство и да се избегне скандал, цитирајќи два неидентификувани извори блиски до Федералната служба за безбедност (ФСБ).

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го отфрли предлогот и ги опиша извештаите како шпекулации.

  Пред апсењето, Иванов беше виден на состанок со Шојгу и други највисоки воени претставници. Апсењето на Иванов дојде речиси еден месец откако Путин ја повика ФСБ да „продолжи со системските напори за борба против корупцијата“ и да посвети посебно внимание на набавките за одбрана.

  Руските медиуми објавија дека Иванов надгледувал дел од изградбата во Мариупол, украинскиот пристанишен град кој беше уништен од бомбардирањето и заземен од руските сили на почетокот на војната. Прогонството на високи функционери за корупција и понатаму е релативно ретко во Русија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img