More

  Во САД судење на маж кој ги убил децата на својата партнерка затоа што мислел дека се зомби

  spot_img

  Во Ајдахо неделава почнува судењето на маж за смртта на неговата поранешна сопруга, како и на двете деца на неговата сегашна партнерка. Чад Дејбел е обвинет за смртта на две деца, чија мајка, Лори Волоу Дејбел, веќе е осудена на доживотен затвор во еден од најбизарните случаи во последно време во САД.

  Чад Дејбел, 55-годишен автор кој самостојно објавил, е обвинет за смртта на неговата поранешна сопруга Тами Дејбел, седумгодишниот Џошуа „Џеј Џеј“ Волоу и неговата 16-годишна сестра Тајли Рајан, Глас на јавува Америка (Гласот на Америка).

  Мајката на Џошуа и Тајла, Лори Валоу, беше прогласена за виновна во одвоено судење за нивната смрт и осудена на доживотен затвор без можност за условно ослободување.

  Лори и Чад Дејбел тврдеа дека имаат моќ да проценат дали некој е опседнат од „зомби“, сведочеше нивната заедничка пријателка Мелани Гиб. Верувале дека мора да го убијат „опседнатиот“ за да го уништат „зомбито“. Телата на Џошуа и Тајла беа пронајдени закопани во дворот на домот на Чад Дејбел во летото 2020 година.

  Тој е обвинет и за убиство на неговата поранешна сопруга Тами Дејбел и проневера на нејзиното животно осигурување. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува доживотен затвор.

  Дејбел се изјасни за невин. Неговиот адвокат Џон Прајор минатата недела изјави за локалните медиуми дека Дејбел е подготвен да ја „раскаже својата приказна“. Два дена подоцна, окружниот судија им забрани на сите учесници во судењето јавно да зборуваат за постапката додека не се избере поротата и не се дадат воведните изјави.

  Судењето на Чад и Лори Деибел првично беше планирано да се консолидира, но неговите адвокати побараа да се разделат затоа што „имаат спротивставени одбрани“ – што значи дека поротата може да верува во едното или другото.

  „Нашата верзија за тоа што се случи е многу различна од она што г-ѓа Валу и нејзиниот правен тим се подготвија да го претстават“, рече Прајор во објаснувањето на барањето за раздвојување на постапката.

  Сè започна кога, во есента 2019 година, членовите на поширокото семејство на Лори Валу ги пријавија нејзините деца за исчезнати и повикаа полиција да започне истрага. Неколку месеци подоцна, во потрагата што се случила во неколку земји, било откриено што се случило.

  Лори Волоу и Чад Дејбел биле љубовници во времето кога нивните сопружници ненадејно починале, покажа истрага. Сопругот на Лори Валу бил застрелан од нејзиниот брат во Аризона во јули 2019 година и според него – тоа било самоодбрана. Тами Дејбел почина во сон во ноември 2019 година. Најпрвин беше кажано дека смртта е природна, но потоа обдукцијата утврди дека смртта настапила од задушување. Лори Волоу и Чад Дејбел се венчаа само две недели по смртта на Тами, изненадувајќи ги нивните семејства.

  Пријателите на парот подоцна сведочеа дека тие имале многу чудни религиозни верувања – дека биле реинкарнирани и дека биле испратени на земјата да ги соберат луѓето пред библиската апокалипса.

  Лори Волоу Дебел ги нарекуваше нејзините две деца „зомби“ пред да исчезнат во септември 2019 година, сведочеше нејзината куќна помошничка.

  Обвинителството вели дека Лори и Чад ја оправдувале смртта на своите деца и сопружници со верувања за „судниот ден“, но дека тоа било покритие за шема во која добивале пари од полисите за животно осигурување на починатиот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img