More

  Во САД почина жесток критичар на Путин во егзил, полицијата го истражува случајот

  spot_img

  Почина 52-годишниот Ден Рапопорт, жесток критичар на Владимир Путин и инвестициски банкар во егзил. Полицијата потврди дека Рапопорт починал во Вашингтон откако ја напуштил Русија.

  Нешто пред 18 часот бил пронајден пред луксузна станбена зграда во Џорџтаун. Пред тоа полицијата добила дојава дека некој скокнал од зградата, пишува Индипендент. Итниот персонал на Рапопорт му дал прва помош на местото на настанот и тој бил пренесен во болница.

  Таму подоцна бил прогласен за мртов. Смртта на Ден Рапопорт останува под истрага, изјави портпаролката на Метрополитен полицијата.

  Индипендент го добил полицискиот извештај во кој се наведува дека Рапопорт во моментот на смртта имал скршен мобилен телефон, очила, возачка дозвола и 2.620 долари во готовина.

  Јунија Пугачева, поранешна уредничка на руското списание Татлер, ја објави веста за смртта на Рапопорт на Телеграм. Пугачева тврди дека неговото куче било пронајдено во близина на неговиот дом во Вашингтон со пари и проштална белешка. Вдовицата на Алена Рапопорт наводно негирала дека нејзиниот сопруг се самоубил, пренесува Индекс.

  Таа за руската новинска агенција РБЦ изјави дека истрагата за смртта на нејзиниот сопруг е во тек и дека нема пораки или самоубиство. За жал, сопругот и таткото на нашата ќерка повеќе не се со нас“, изјави вдовицата за РБЦ.

  Ја напушти Русија во 2012 година поради неговата поддршка за Навални
  Рапопорт ја напушти Русија во 2012 година поради неговата поддршка на продемократскиот активист и противник на Путин, Алексеј Навални. После тоа купил недвижен имот во Вашингтон, кој подоцна и го продал на Иванка Трамп.

  По продажбата на имотот, Рапопорт се преселил во Киев и ја запознал својата идна сопруга Алена, украински виролог. Таа вели дека со својата ќерка требало да се сретне со сопругот во САД. Истакнатиот критичар на Путин, Бил Браудер, твитна за смртта на Рапопорт.

  „Ова е многу вознемирувачка вест. Тој беше еден од првите финансиери од Москва што ги познавав, а кои јавно го поддржаа Навални. Почивај во мир, Ден“, напиша Браудер на Твитер.

  Ден Рапопорт е роден во Латвија додека таа сè уште беше дел од Советскиот Сојуз. Неговото семејство добило политички азил во САД во 1980 година. Рапопорт студирал на Универзитетот во Хјустон, а во текот на 90-тите се преселил во Русија, каде што работел во гасната индустрија и се занимавал со финансии.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img