More

  Во Русија е уапсен американски војник, кој наводно го нападнал партнерот додека крадел

  spot_img

  Припадник на американската армија кој самоиницијативно заминал во Русија. Според неофицијални информации на руските медиуми, кои се повикуваат на полициски извори, Американецот наводно физички ја нападнал својата партнерка при посета на рускиот Далечен Исток. Потоа наводно и украл пари и алкохол од неа.

  Припадник на американската армија, кој бил стациониран во Јужна Кореја и самоиницијативно заминал во Русија, минатата недела бил уапсен од локалните власти поради кражба.

  Така изјавите на американските медиуми денеска ги потврдија и руските власти. Според изворите на повеќе руски медиуми, Американецот е во притвор затоа што се вели дека при кражбата физички го нападнал својот руски партнер.

  Неколку американски медиуми објавија за случајот во понеделникот, повикувајќи се на изјави на владини претставници. Иако Белата куќа директно не ги потврди овие изјави, на прашањето што се случило, портпаролот на Националниот совет за безбедност само кратко одговорил дека се запознаени со случајот.

  Портпаролката на Пентагон Синтија Смит даде дополнително појаснување дека американскиот војник бил приведен од руските власти на 2 мај во Владивосток, во близина на границата со Кина и Северна Кореја, под кривична пријава, која веќе била известена до американските власти во согласност со Виенската конвенција за конзуларни односи.

  Како што пренесуваат руските агенции, правосудните органи соопштија дека за кражбата на Американецот Гордон Блек му е изречена двомесечен притвор. Според неофицијални информации од некои медиуми кои се повикуваат на полициски извори, Блек физички ја нападнал својата партнерка за време на посетата на рускиот далечен исток. Потоа наводно и украл пари и алкохол од неа.

  „Војската го известила семејството на војникот за инцидентот. Американскиот Стејт департмент нуди соодветна конзуларна поддршка за војската во Русија. Поради чувствителноста на предметот, во овој момент не можеме да дадеме повеќе детали“, додаде Смит.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img