More

  Во ракетен напад на пакистанските сили во југоисточниот дел на Иран, загинаа три жени и четири деца

  spot_img

  Најмалку три жени и четири деца загинаа во ракетен напад на пакистанските сили во југоисточниот дел на Иран, јави иранската државна телевизија.

  Тој рече дека убиените во нападот не се од иранска националност.

  Ударите беа насочени кон село во близина на градот Сараван, недалеку од границата.

  Пакистан потврди дека извршил „напади врз засолништата на терористите“ во Иран во текот на ноќта, откако две деца беа убиени во ирански напад на пакистанска територија.

  Како одговор на овој напад, Пакистан го отповика својот амбасадор во Иран и одлучи да го спречи иранскиот амбасадор, кој моментално се наоѓа во неговата земја, да се врати во Пакистан.

  Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан рече дека вооружените сили на Исламската Република ја гаѓале „иранската терористичка група“ Џаиш ал-Адл во Пакистан.

  Џаиш ал-Адл, формиран во 2012 година, изврши неколку напади во Иран во последните години, вклучувајќи го и нападот во декември во кој загинаа 11 полицајци.

  Таа група во средата објави дека убила член на Револуционерната гарда во југоисточен Иран, објави новинската агенција Ирна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img