More

  Во кој дел од денот е најдобро да јадете ореви?

  spot_img

  Оревите може да се јадат во секое време, бидејќи се многу здрави. Јадењето ореви наутро има свои предности.

  Веќе пишувавме за лековитите и генерално добрите својства на оревот за функционирање на човечкото тело.

  Затоа, само накратко: оревите се богати со есенцијални (есенцијални) материи кои позитивно влијаат на здравјето на целиот организам. Редовното консумирање на ореви има одличен ефект врз здравјето, особено на срцето и мозокот, а воедно ги штити клетките на вашето тело од дејството на оксидантите.

  Иако можат да се консумираат во секое време, дури и пред спиење, најдобро време за консумирање е наутро, пишува порталот N1 Белград.

  Ако наутро јадете ореви, добро ќе влијаете на здравјето на срцето. Оревите го намалуваат нивото на ЛДЛ („лошиот“) холестерол и го одржуваат во текот на денот.

  А инаку, оревите се корисни за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Можете да ги јадете сами или за појадок со житарки и овошје.

  Поради содржината на масти, протеини и влакна, оревите се исто така доста заситувачки. Затоа, јадењето ореви наутро е корисно бидејќи ќе ви го наполни стомакот и ќе ве натера да се чувствувате подолго сити, што пак ќе ја намали потребата од внесување прекумерни количини на (нездрава) храна како солени грицки или слатки. Редовното консумирање на ореви може дури и да доведе до губење на тежината – но секако не треба да претерувате.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img