More

  Во Киев се слушнале најмалку пет експлозии, оштетена е станбена зграда

  spot_img

  Неколку експлозии се слушнале утрово во центарот на Киев, веднаш по воздушната тревога која објави руски ракети во правец на главниот град на Украина.

  „Експлозии во Киев. Веднаш упатете се во засолништата“, напиша на Телеграм градоначалникот на градот Виталиј Кличко.

  „Според прелиминарните информации, како резултат на ракетниот напад врз Киев е оштетена станбена зграда“, изјави шефот на воената администрација на Киев, Сергеј Попко.

  Најмалку пет експлозии се слушнале околу 10:30 часот (08:30 часот по Гринич) по дојавата за воздушен напад.

  Украина претрпе масовни штрајкови во последните денови кои особено ја погодија електричната мрежа, оставајќи неколку стотици илјади луѓе без струја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img