More

  Во истанбулскиот кварт Кучукчекмеџе, неколку луѓе останаа заробени под урнатините по драматичното уривање на зграда

  spot_img

  Во истанбулскиот кварт Кучукчекмеџе, неколку луѓе останаа заробени под урнатините по драматичното уривање на зграда.

  Несреќата се случила утрово околу 8 часот и 40 минути по локално време.

  Седум повредени се извлечени од под урнатините на зграда во истанбулскиот кварт Кучукчекмеџе, а две лица се уште се под урнатините, изјави денеска гувернерот на Истанбул Давут Ѓул.

  Според него, засега нема информации за загинати во денешното уривање на зградата.

  – Зградата е изградена во 1988 година, засега нема информации за причините за уривањето – додаде Ѓул, а пренесува ТРТ Хабер.

  Пожарникарите, полицајците и здравствените работници веднаш реагирале и дошле на помош, а целата заедница е вознемирена поради овој трагичен настан.

  И покрај екстремно тешките услови, екипите за одговор при итни случаи се распоредени на терен за да бараат преживеани.

  Секоја секунда е важна, а надлежните се надеваат дека од оваа страшна ситуација ќе се спасат што повеќе луѓе.

  Во овој момент сѐ уште не е позната причината за уривањето на зградата, што дополнително ја усложнува ситуацијата.

  Ќе се спроведе истрага за да се утврди што довело до оваа несреќа, а надлежните институции секако ќе направат напори во иднина да се спречат слични трагедии.

  Едно лице досега е извлечено од урнатините со повреди, но властите се надеваат дека бројот на спасените ќе се зголеми додека екипите за итни случаи продолжуваат со напорите.

  Итната медицинска помош е од клучно значење во вакви ситуации и сметаат дека секој спасен од урнатините е мала победа во оваа голема трагедија.

  Сега се чекаат дополнителни информации за оваа несреќа што го потресе Истанбул.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img