More

  Во Будва убиен висок припадник на „шкалјарскиот клан“Милиќ Миња Шаковиќ

  - Advertisement -

  Еден од високите членови на „шкаларниот клан“, Милиќ Миња Шаковиќ е убиен во петокот вечерта, нешто пред полноќ, во Будва, потврдија за „Вијести“. Тој е ликвидиран во кафуле во Будва пред ѕидините на Стариот град.

  „Вечерва е употребено огнено оружје во Будва, пред ѕидините на Стариот град, при што едно лице е убиено. Станува збор за М.Ш. Полицијата во соработка со надлежното обвинителство презема активности за расветлување на настаните за чиј исход јавноста ќе биде навремено информирана“, соопштија од Полициската управа на Црна Гора.

  Еден од изворите за „Вијести“ изјавил дека маж кој седел на масата до неговата и не бил маскиран, пукал во Саковиќ. Очигледно, тој само станал и испукал неколку куршуми во него.

  Друг извор наведува дека Шаковиќ седел на маса во првиот ред и дека неговиот грб бил свртен кон шеталиштето кога му пришол маж кој имал бела кошула и капа и испукал неколку куршуми кон него. Настанала конфузија, која убиецот ја искористил и побегнал во близина на хотелот „Могрен“.

  Според изворот на „Вијести“, полицијата пронашла кошула и капа.

  Саковиќ е доведен во врска со убиството на Сале Мутави
  Белградската полиција трагаше по Милиќ Шаковиќ под сомнение дека учествувал во ликвидацијата на водачот на навивачите на Партизан, Александар Станковиќ или Сале Мутави, кој беше убиен на 13 октомври 2016 година во Белград.

  Саковиќ бил приведен и кога полицијата пронашла два репертоарски пиштоли со по 15 куршуми во посебна преграда од неговото оклопно возило. Но, по сослушувањето тој бил ослободен, бидејќи неговиот пријател изјавил дека пиштолите му припаѓаат.

  Убиениот Милиќ Миња Шаковиќ беше уапсен на 7 февруари 2019 година во Подгорица под сомнение дека на 27 март 2016 година во Котор се обидел да убие двајца членови на кавачкиот криминален клан. Полициската управа тогаш соопшти дека се убиени осомничените за обидот за убиство на наводниот водач на скандалот Јован Вукотиќ, а подоцна и Игор Дедовиќ.

  По апсењето пред обвинителот и истражниот судија, Саковиќ тврдеше дека не бил во Котор ноќта кога биле застрелани Војин Ступар и Милош Радоњиќ. Обвинителството се сомневаше дека таа вечер Дедовиќ, кој беше убиен во Атина, бил зад воланот на „БМВ“ со кое тој, Вукотиќ и Шаковиќ им го попречиле патот на Ступар и Радоњиќ и пукал во нив.

  Тој преживеа неколку обиди за атентат
  Милиќ Миња Саковиќ во полициските документи важеше за висок припадник на „скаљарскиот клан“, но и водач на подгоричкиот огранок, кој во последните неколку неколку пати беше мета на убијци од ривалскиот „кавачки клан“. години.

  На 8 септември 2017 година, Шаковиќ преживеа обид за атентат откако убијците со автоматска пушка со пет куршуми го застрелаа во градите во кафуле во центарот на Подгорица додека чекаше да му го измијат автомобилот на сервисот. Тогаш бил убиен Иван Недовиќ од Подгорица, синот на сопственикот на автосервис, кој бил на масата со Шаковиќ. Саковиќ го преживеа тој ден, најверојатно благодарение на неговиот брат Марко, кој се фрли над него и го собори на подот.

  На почетокот на март 2021 година, полицијата уапси петчлена организирана криминална група, која се товари за планирање на убиството на Милиќ Миња Шаковиќ. Специјалното државно обвинителство смета дека тие ја спречиле групата да го убие Шаковиќ, а истражителите пронашле неколку негови фотографии во шифрираните телефони на уапсените.

  Истрага спроведе и специјалното државно обвинителство бидејќи на 15 декември 2020 година Шаковиќ остана без блиндирано ауди. Лажните купувачи потоа му го украле автомобилот и наместо неколку десетици илјади евра, како што било договорено, оставиле фалсификуван пасош. Случајот е во рацете на СДТ, поради основи на сомнение дека и тогаш имале намера да го убијат Саковиќ.

  Во средината на декември 2017 година, два месеци откако ја преживеал повредата, Шаковиќ пријавил во полиција дека брка човек по улицата, кој наводно со велосипед дошол во неговата куќа за да го убие.

  Според упатените, поради долготрајната војна меѓу кланот „скалпинг“ и „кавац“, Шаковиќ бил многу внимателен. Ретко излегувал од дома, а користел само блиндиран автомобил и бил придружуван од обезбедувањето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img