More

  Вирусот Алонгшан (ALSV) кој го носат крлежи се шири низ поголемиот дел од Европа

  spot_img

  Вирусот Алонгшан (ALSV) кој го носат крлежи се шири низ поголемиот дел од Европа, предупредија германски експерти. Вирусот прв пат беше регистриран пред шест години во Кина.

  Како што пренесе ДПА, вирусот, кој не е поврзан со никакви сериозни болести кај луѓето, е пронајден кај крлежи во Финска, Франција, Русија, Швајцарија и сега во Германија, потврди Центарот за медицина во Дизелдорф (ЦРМ).

  Истражувачите од Универзитетот за ветеринарна медицина (ТИХО) во северниот германски град Хановер пронајдоа докази за пренос на ALSV преку крлежи на диви животни, односно елени во северозападната германска покраина Долна Саксонија.

  Научниот директор на ЦРМ, Томас Јелинек, изјави дека неодамнешните благи зими и потоплите лета им одат во корист на инстектите.

  Сепак, ALSV во моментов не е поврзан со ништо полошо од симптоми слични на грип.

  Најчеста болест која се пренесува преку крлежи во Европа е Лајмската болест, која може да се лекува со антибиотици во раните фази.

  Раниот летен менингоенцефалитис (ФСМЕ) е исто така особено распространет во многу области, но може да се вакцинира против него.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img