More

  Верстапен беше најбрз на Големата награда на Саудиска Арабија

  spot_img

  Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, победи на денешната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Саудиска Арабија.

  Второто место му припадна на тимскиот колега на Верстапен, Серхио Перез. Трет беше возачот на Ферари, Шарл Леклер од Ферари.

  Другиот возач на Ферари, Оливер Бирман, кој го имаше своето деби во Формула 1 заменувајќи го Карлос Сајнц, заврши на седмото место.

  Верстапен ја освои својата втора победа на првите две трки од сезоната. Холанѓанецот го освои шампионскиот трофеј во последните три Формула 1 сезони.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img