More

  Велика Британија и Ирска по невремето: Без струја, илјадници луѓе, патиштата затворени

  spot_img

  Откако бурата Иша ги погоди Велика Британија и Ирска, десетици илјади луѓе останаа без струја, а стотици полетувања на возови денеска беа откажани. Неколку главни патишта во Шкотска и северна Англија беа затворени поради силните ветрови, дрвјата кои паднаа на патиштата и се превртеа камиони.

  Железничката компанија ги прекина услугите во Шкотска во неделата навечер, се вели до понатамошно известување.

  Network Rail, која поседува железничка инфраструктура во Англија, Шкотска и Велс, соопшти дека поставува ограничувања на брзината на повеќето линии за да спречи возови да налетаат на паднати дрвја.

  Авионите кои летаа до неколку аеродроми беа пренасочени.

  Во Ирска без струја останаа околу 230.000 домови, а во соседна Северна Ирска таа бројка е околу 40.000.

  Полицијата соопшти дека очекува невремето „полека да се повлече“ во текот на денот, но сепак се очекуваат силни налети на ветер.

  Од есента Ирска и Велика Британија беа зафатени од серија бури и други силни бури во кои беа соборени дрвја, прекината на струјата и поплави по долините на реките. Иша е деветто вакво невреме од септември минатата година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img