More

  Веќе наследи половина од неговото богатство, а сега ќе добие уште 220 милиони долари

  spot_img

  Мери Остин (73), поранешна свршеница на фронтменот на британската рок група Квин, Фреди Меркјури, треба да добие исплата од 220 милиони евра благодарение на договорот што го направи бендот и продажбата на неговиот каталог на Сони за една милијарда евра, пишува The Sun.

  Таа веќе доби половина од имотот на британскиот музичар, кога тој почина во 1991 година, а потоа уште 25 отсто, кога умреа неговите родители. Мери добива и 18,75 отсто од приходите од Квин продукција, која го контролира каталогот на бендот и исто така им плаќа на членовите Роџер Тејлор. Џон Дикон и Брајан Меј.

  Мери Остин, наречена и „Френди“, била је недвосмислено срце и душа во животот на Фреди Меркјури. Мери и Фреди се запознале уште во нивните млади денови, пред да започне неговиот метеорски успех во музичката индустрија.

  За прв пат Мери го запознала Фреди во 1970 година. Тогаш тој бил непознат музичар во неговите дваесетти години, кој шест години претходно се преселил во Лондон од родниот Занзибар, додека таа била 19-годишна студентка по уметност. Тие живееле заедно и се вериле во 1973 година.

  Мери се сеќава на времето кога Фреди ѝ кажал за својата сексуална ориентација, откако биле заедно цели шест години. Во едно ретко интервју, Мери сведочи: „Тој рече: Мислам дека сум бисексуалец. И ништо друго не рековме, само се прегрнавме“.

  Нивната врска некое време ќе се одржи, бидејќи Фреди ѝ се заколнал на вечна љубов и ја молел да остане негова најблиска доверлива личност. Ја наградил така што ѝ купил куќа во близина на неговата, во западен Лондон.

  Интересно е тоа што Фреди, кој имал безброј машки љубовници, еднаш рекол: „Сите мои љубовници ме прашуваа зошто не можам да ја заменам Мери, но тоа е невозможно. Единствената пријателка што ја имам е Мери и не сакам никој друг. Таа беше мојата вонбрачна сопруга“.

  Кога Квин ќе достигне светска слава, Мери е таа која е непоколебливата поддршка за Фреди во секој миг. Таа го прифатила неговиот животен стил и меѓу нив се изградил еден необичаен, но длабок однос. Таа е несомнено заслужна и за чувањето на наследството и на спомените на нејзиниот најдраг фронтмен, како и на групата Квин.

  Денес Мери не е во близок контакт со членовите на бендот, иако сите тие работат како повереници на Mercury Phoenix Trust, добротворна организација основана во чест на пејачката. Поради паричните добивки, Мери веројатно ќе биде меѓу 100-те најбогати Британки.

  Својата песна „Love Of My Life“ од 1975 година, Фреди Меркјури ѝ ја посвети на Мери, но веќе следната година, кога веќе не можеше да ја крие својата сексуална ориентација, тој откри дека е геј и раскина со неа. Слушнете ја таа песна:

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img