More

  Важат за најлоши во светот, а знаете ли колку заработуваат судиите во Англија?

  spot_img

  Судиите во англиската Премиер лига се постојано на удар на навивачите, медиумите и навивачите на социјалните мрежи.

  Последниот во низата напади е дело на Џермејн Џенас, поранешен играч на Тотенхем, кој преку Твитер го навреди целиот судиски тим кој го судеше натпреварот Арсенал-Тотенхем, а малку подоцна ја избриша својата објава.

  Зачестените напади на арбитри, исто така, водат до фактот дека сè помалку луѓе одлучуваат да се вклучат во оваа работа.

  Сепак, и покрај сите проблеми, оваа работа има и свои предности. Ова особено се однесува на финансиите. Англиските медиуми објавија дека судиите на натпреварите од Премиер лигата заработуваат меѓу 110 и 240 илјади фунти годишно. Бонусот по натпревар е 1.500 фунти.

  Помошниците судии доаѓаат од бројка од 30 илјади годишно со бонус од 850 фунти по натпревар.

  Знаејќи дека просечниот приход во ОК е околу 28 илјади фунти годишно, јасно е дека судиите се доста добро платени за да се справат со притисокот што доаѓа од сите страни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img