More

  Вашингтон интервенира за смирување на ситуацијата

  spot_img

  Заменичката на државниот секретар на САД за политички прашања, Викторија Нуланд пристигна во Киев поради заканата од воен удар во Украина, пишува весникот „Азија тајмс“.
  „Зошто Нуланд побрза во Киев? Најверојатно Белата куќа и кажала веднаш да оди таму во случај работите да тргнат наопаку во Киев. Очигледно постои страв дека Валери Залужни може да распореди војска и да ја искористи против Владимир Зеленски“ – се наведува во анализата.

  Според авторот на текстот, задачите на Викторија Нуланд биле да му објасни каде припаѓа и да го смири врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валери Залужни, кого претседателот на Украина, Володимир Зеленски  планира да го смени поради неговите неуспеси на бојното поле. Се претпоставува дека главниот командант на украинската армија сѐ уште може да се крене против Киев.

  Викторија Нуланд пристигна во Киев на 31 јануари на средби со украинскиот премиер Денис Шмигал и украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеб. Таа го информираше Киев дека американските ракети ГЛСДБ со голема прецизност што ѝ ги вети Вашингтон на Украина веќе се на пат.

  Претходно, британскиот весник „Фајненшл тајмс“ напиша дека на 29 јануари Зеленски се сретнал со Залужни и му понудил место на советник на украинските власти по неговата оставка. Весникот „Економист“ тврди дека на Залужни му била понудена функцијата секретар на Советот за национална безбедност на Украина, но генералот одбил, пренесува Спутник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img