More

  Вархеји му заблагодари на Борисов што дава поддршка за францускиот предлог

  spot_img

  Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји му се заблагодари на лидерот на опозициската партија во Бугарија, Бојко Борисов за историската одлука.

  – Му благодариме на лидерот на опозициската ГЕРБ, Бојко Борисов, за историската одлука што ја донесе за Европа и Македонија – усвојувањето на преговорите врз основа на францускиот предлог, кој овозможува продолжување и отворање на преговорите со Македонија. Очекуваме владата да го направи она што е неопходно да помине низ парламентот денеска за да може Европа да оди напред – напиша Вархеји веднаш откако Бојко Борисов објави дека ГЕРБ изразува целосна поддршка за предлогот.

   

  Пред само еден ден Вархеји изјави дека Грција и Македонија успеале да ги надминат разликите и затоа Унијата очекува Бугарија да вложи напори и да се постигне таков резултат.

  – Руската агресија ја активира процедурата за пристапување на Украина, Молдавија и Грузија во Европската унија. Но, ова предизвика загриженост во Западен Балкан за нашата политика на проширување. Сакам да појаснам дека земјите од Западен Балкан остануваат приоритет за Унијата, а европската перспектива за регионот денес е посилна од кога било – рече Вархеи во видео-обраќањето.

  Тој појасни дека се појасната перспектива за интеграција на земјите од регионот ќе помогне и за нивниот економски развој.

  – Процесот на пристапување на Албанија и Македонија во Европската унија мора да продолжи што е можно поскоро – не смееме дополнително да го одложуваме одржувањето на меѓувладините конференции со двете земји – препорача еврокомесарот.

  И упати посебен апел: „Бугарија и Македонија мора да постигнат договор. Грција и Македонија успеаја да ги премостат разликите со потпишување договор. Очекуваме Бугарија да вложи напори и да постигне таков резултат“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img