More

  Усик го победи Тајсон, досега нема изгубено!

  spot_img

  Украинскиот боксер, Олександар Усик ги обедини титулите во тешка категорија откако по 12 рунди со судиска одлука го победи Тајсон Фјури во спектаклот кој се одржа во Ријад, Саудиска Арабија.

  Мечот ги оправда сите очекувања, Тајсон и Усик приредија вистинска борба, двајцата имаа свои моменти, Украинецот беше подобар и на крајот тој ја зема победата. Двајца од судиите му дадоа предност на Усик, еден на Тајсон што говори за изедначеноста на мечот.

  За Тајсон Фјури ова беше прв пораз во кариерата во која има 34 победи и едно реми. Главна причина за победата на Усик беше фантастичната деветта рунда која ја имаше Украинецот.

  До тој момент Фјури беше во предност, собра повеќе бодови, па беше релаксиран во завршницата. Усик го крена нивото и му зададе серија тешки удари по што вистинско чудо беше како Тајсон остана на нозе и го дочека крајот на рундата.

  Ова беше 22. победа за Усик во професионалниот бокс, сè уште нема доживеано пораз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img