More

  Уништената бомба која беше пронајдена на училишното игралиште

  spot_img

  Експлозивна направа била пронајдена во четвртокот на игралиштето кај подрачното училиште Мартиншчина кај Златар, а потоа уништена додека децата не биле на училиште, потврдила за Хина Маријана Музар од одделението за односи со јавноста на полицијата во Крапина-Загорје.

  Полицијата пријавата ја примила во 12:15 часот, местото на настанот е обезбедено, а полициски службеници за антиексплозивна заштита потоа излегле на терен, додаде таа.

  „Експлозивната направа е уништена во 14:45 часот со контролирана експлозија. Децата не беа на училиште и немаше евакуација“, рече Музар.

  Градоначалникот на Златар Јасенка Аугуштан Пентек истакна дека нема причина да се шири паника за Хина, посочувајќи дека кога била пронајдена експлозивната направа децата повеќе не биле на часови.

  „За среќа, се се заврши добро. Бомбата била пронајдена зад училиштето, на тревата од дворот и веднаш била повикана полиција да види за што се работи. Полицијата верува дека бомбата најверојатно била ископана пред две недели при регулација на потокот во близина на подрачното училиште“, изјави Аугуштан Пентек за Хина.

  Откривањето на бомбата, односно нејзиното деактивирање, рече градоначалникот, било откако децата завршиле со часовите и си заминале дома.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img