More

  Украл автобус полн со патници и беснеел по улиците

  spot_img

  Вооружен маж киднапирал автобус со 17 патници и застрела еден од нив со пиштол, соопштија властите, што ги натерал другите панично да испраќаат СМС пораки до најблиските и да се јават на 911 за помош.

  Но, кога полицијата пристигнала на местото на настанот и се обиделе да се соочат со вооружениот напаѓач, идентификуван како 39-годишниот криминалец Џозеф Грир, осомничениот вперил пиштол во возачот на автобусот и го принудил да забрза, изјави началникот на полицијата во Атланта, Дарин Шиербаум, јавува Си-Ен-Ен.

  После тоа, полициска бркотница во сообраќаен метеж се одвивала по автопатиштата и приградските улици додека автобусот се движел низ најмалку два округа, повремено удирајќи во други автомобили и преминувајќи на спротивната лента.

  Во меѓувреме, еден од патниците тајно останал на линија со оператор за итни случаи, дозволувајќи им на властите да го слушнат хаосот, рече Шиербаум.

  Градоначалникот Андре Дикенс рече дека сето тоа звучело како сцена од филм, бидејќи осомничениот држел пиштол вперен во возачот на автобусот и рекол: „Не запирај го автобусот или ќе биде полошо“.

  Кога автобусот конечно застанал на улица во предградието Стоун Маунтин, патниците излегле и Грир бил уапсен без инциденти, соопшти полицијата.

  Патникот кој бил застрелан во автобусот бил пренесен во болница, каде подоцна починал, соопштија властите. Тој е идентификуван како 58-годишниот Ернест Бирд Џуниор, според Канцеларијата на медицинскиот преглед на округот Фултон, кој пресудил дека смртта е убиство.

  Осомничениот, кој беше на местото на пукањето во центарот на градот претходно истиот ден и зборувал за локалните медиуми непосредно пред киднапирањето, сега се соочува со голем број обвиненија поврзани со инцидентот, според затворските записи.

  Обвиненијата опфаќаат едно убиство, 14 киднапирања, 13 тешки напади, една кражба на возило, поседување огнено оружје од осуден криминалец и поседување огнено оружје или нож при извршување или обид за извршување на одредени кривични дела.

  Грир се откажал од првичното појавување на суд, според портпаролот на канцеларијата на шерифот на округот Фултон.

  Полицијата соопшти дека тој има 19 претходни пресуди за кривично дело, иако не биле наведени дополнителни детали. Си-Ен-Ен не можеле да утврдат дали осомничениот има адвокат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img