More

  Украинците за првпат со авион уништија цел во Русија

  spot_img

  Украински воен авион за првпат испука оружје што погоди цел во Русија, изјави украински воен извор за СкајЊуз. Украинците многупати гаѓаа цели во Русија со дронови, но ова е прв напад со авион, што може да се смета за нова ескалација, се вели во статијата. Изворот рече дека „рускиот команден центар“ бил погоден во неделата во регионот Белгород во западна Русија.

  Белгород е блиску до границата со североисточна Украина. Засега не е јасно каков тип на муниција е користена во нападот, вклучително и дали станува збор за западно оружје или не.

  Соединетите Американски Држави и Франција неодамна соопштија дека на украинските вооружени сили им е дозволено да го користат своето оружје за да напаѓаат воени цели во Русија – од каде руските сили започнуваат напади врз Украина.

  Според новите упатства одобрени од претседателот на САД, Џо Бајден, американската муниција може да се користи на руска територија за да помогне во одбраната на градот Харков во североисточна Украина.

  Лорд Камерон, британскиот министер за надворешни работи, беше помалку конкретен, велејќи само дека Украина треба да одлучи како да го користи британското оружје – како што е крстосувачката ракета Сторм Сенка што може да биде истрелана од украински авиони.

  Зборувајќи под услов да остане анонимен, воен извор изјави за Скај њуз:

  – Мисијата на украинските воздухопловни сили (УАФ) го погоди рускиот команден пункт во Белгород. Додека сè уште трае проценката на штетата, потврдено е дека станува збор за директен удар. Ова е прва муниција на УАФ испорачана од воздух против цел во Русија – изјави анонимниот воен извор.

  Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили собориле неколку украински беспилотни летала во областа Белгород. Не е јасно дали ова е дел од истиот напад.

  Во саботата украински воен изворрече дека украинските сили извршиле „координиран удар“ на руски амфибиски брод кој неодамна преминал во Азовското Море од Црното Море.

  – Бродот стана петти од седумте јуришни амфибиски бродови од класата Ропуч кои беа потонати или „неупотребливи“ од украинските напади – рече изворот за Скај Њуз додавајќи:

  –  Овој успешен државен удар им покажува на Русите дека не можат слободно да дејствуваат ниту на Црното Море ниту на Исток.

  Руската армија користи такви бродови за транспорт на муниција и залихи до окупираниот град Мариупол за понатамошен транзит до линијата на фронтот, според изворот.

  – Со прекинување на руските пратки со муниција и клучните воени резерви, овој удар директно ќе ги поддржи украинските војници во нивната тековна борба – рече изворот.

  Плусинфо веќе пишуваше дека главната воена разузнавачка служба на Киев објави дека нејзините сили собориле ултрамодерен руски воен авион Су-557 стациониран во воздушна база на речиси 644 километри од линијата на фронтот, објави новинската агенција Асошиеjтед прес (АП).

  Засега не е познато какво оружје е употребено, но оддалеченоста на аеродромот од Украина сугерира дека најверојатно бил погоден од беспилотни летала.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img