More

  Украинците тврдат дека уништиле моќен руски ракетен систем со западно оружје: „Прекрасно гори“

  spot_img

  Украинците тврдат дека во понеделникот уништиле руски ракетен систем на руска територија користејќи оружје што им го доставувал Западот. Фотографија од нападот ја објави министер во украинската влада.

  „Прекрасно гори. Тоа е руски С-300. На руска територија. Првите денови по дозволата да се користи западно оружје на непријателска територија“, објави украинската владина министерка Ирина Верешчук на Фејсбук заедно со фотографија на која наводно се гледа нападот.

  Ова се случи само неколку дена откако американскиот претседател Џо Бајден и даде дозвола на Украина да изврши ограничени напади со американско оружје на руска територија околу Харков, откако неколку европски земји ги укинаа ограничувањата за тоа како оружјето може да се користи, пишува Си-Ен-Ен. Сепак, не е јасно дали оружјето користено во овој напад било испорачано од САД.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја пофали одлуката на Бајден да дозволи некои напади на руска територија како „чекор напред“ за да им помогне на неговите сили да го одбранат загрозениот регион Харков, иако некои аналитичари се сомневаат дали тоа значително ќе ја зајакне способноста на Украина да одбие руска инвазија.

  Воените аналитичари ги ублажија очекувањата, делумно затоа што САД се категорични да не и дозволат на Украина да ги користи своите најмоќни муниции, проектили со долг дострел познати како ATACMS кои можат да погодат цели оддалечени 300 километри. Наместо тоа, Украина може да користи само ракети со помал дострел познати како GMLRS, кои имаат дострел од околу 70 километри.

  Украина често го гаѓаше окупираниот Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, користејќи ракети „Storm Shadow“ обезбедени од Велика Британија. Украина, исто така, започна напади врз Харков и Керсон кон крајот на 2022 година, бидејќи се обиде да ги ослободи регионите окупирани од Русија во првите недели од војната, пишува Вечерњи лист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img