More

  Украина објави – собори 11 руски беспилотни летала од 14 испратени на југот на земјата

  spot_img

  Украина објави дека соборила 11 беспилотни летала од вкупно 14 што Русија ги испратила во јужните региони на земјата во текот на ноќта и дека неколку луѓе се повредени.

  Украинските воздухопловни сили објавија дека нивни припадници собориле беспилотни летала во регионите Одеса и Миколаев.

  МВР соопшти дека во нападите во Одеса се повредени шест лица и дека се оштетени станбени згради и магацин.

  Министерството додаде дека неколку лица биле повредени претходниот ден во руските напади врз село во источниот регион Харков.

  Според Министерството, четири лица се повредени во место во областа Харков, меѓу кои и 17-годишник. Во експлозијата се уништени две приватни куќи и еден автомобил.

  Киев ги повикува своите западни сојузници да ги зајакнат своите системи за воздушна одбрана додека Москва продолжува со ноќните напади со беспилотни летала и ракетни напади врз градовите и клучната инфраструктура низ Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img