More

  Цената на бакарот продолжи да паѓа четврта недела по ред

  spot_img

  Цената на бакарот продолжи да паѓа четврта недела по ред како резултат на очекувањето дека побарувачката ќе се намали по објавувањето на податоците за кинеската економија кои покажуваат дека најголемиот пазар на бакар забавува.

  Цените паднаа за цели 1,6% до 9.587 долари за тон на лондонската берза за метали, што беше четврти последователен неделен пад, објави Блумберг.

  Бакарот достигна рекордно високо ниво над 11.000 долари минатиот месец, но брзо цената почна да паѓа поради стравувањата од порастот на глобалните залихи и знаците на слабост во кинеската економија.

  Цените на металите генерално беа под притисок минатата недела и поради тоа што  американската централна банка ги намали очекувањата за зголемување на каматните стапки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img