More

  Таткото на Новак Ѓоковиќ откри колку му значи на неговиот син да игра во ОИ: „Кога е Србија во прашање, се кинам и не се враќам назад“

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ го оперираше менискусот за да биде подготвен за настап на Олимписките игри во Париз, а неговиот татко Срѓан гостувајќи во подкастот „Бизнис приказни“ објасни колку на најдобриот тенисер во светот му значи да победи. златен медал за Србија.

  Тој рече дека Новак Ѓоковиќ освоил три Грен слем турнири во 2021 година, бил фаворит за освојување на УС Опен, но поради настапот на Олимписките игри во Токио бил физички и психички неподготвен за турнирот во Њујорк, каде што загубил. во финалето од Данило Медведев.

  Срѓан Ѓоковиќ откри како се обидел да го убеди својот син да не игра во Токио.
  „Нокс, ако моето мислење ти значи нешто, мислам дека не треба случајно да одиш во Токио. Далеку е, друга зона, нема гледачи, повторно ќе треба да одите во карантин. Тоа едноставно не е Олимпијада без гледачи. Те сака тато“, ја прочитал пораката Срѓан, а потоа и одговорот на Новак:

  „Секако дека ми е гајле за твоето мислење, тато. Сакав да одвојам три или четири дена за да почувствувам како ми е телото. Секогаш брзо закрепнувам, така што тоа не е голем проблем. Патриотизмот е многу силен во моето срце и ум, тато. Ме знаете, кога е во прашање Србија, се кинам и не се вртам“.

  Срѓан Ѓоковиќ изјави дека по оваа преписка со синот бил зачуден.

  „Не можев да се смирам од возбуда и гордост којзнае колку долго, бидејќи тоа го кажа мојот син. „Тој го научи ова во својот дом, дека патриотизмот е пред се, дека Србија е нашата мајка која не родила и дека нема друга опција“, рече Ѓоковиќ сениор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img