More

  Таткото на Дејан вели дека Срѓан го мести син му

  spot_img

  Данка е продадена, а второосмничениот Срѓан сака да промени сè за мојот син Дејан да биде затворен до крајот на својот живот, вели Радослав Драгијевиќ, таткото на осомничениот Драган Драгијевиќ за убиството на Данка, пренесува Телеграф.

  – Со денови не сум дома. Само што дојдов, бев отсутен поради обврски. Многу сум болен и го минувам времето на лекар. Не сум запознаен што рече (другиот осомничен Срѓан Ј.), еве сега слушам. Па што сега, тој (Срѓан Ј.) сака да смени сè за да мојот син е затворен до крајот на животот. Ќе видиме како тоа ќе се одвива до крај. Јас сепак мислам дека не е сè така и дека девојчето е продадено – вели Радослав.

  Радослав беше пуштен на 29 мај да се брани од слобода откако му заврши двомесечниот притвор. Полицијата се сомнева дека Радослав му помогнал на својот син Дејан да го премести телото на убиената Данка.

  Дејан го призна делото и пред полицијата и пред обвинителството. За разлика од него, другиот осомничен, Срѓан Јанковиќ, призна пред полицијата, додека пред Вишото јавно обвинителство во Заечар рече дека иако на денот на убиството бил во Бањско Поле никогаш не ја видел Данка во својот живот и го повлече претходното признание кое го дал во полицијата.

  Работниците на „Водовод“ Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ се осомничени дека пред повеќе од два месеци во Бањско Поље, недалеку од Бор, со службеното возило ја удриле малата Данка, при што ја убиле и ѝ го фрлиле телото во депонија. Се верува дека еден од нив се вратил и го префрлил телото на непозната локација, а во тоа му помогнале неговиот брат и таткото.

  Во меѓувреме, братот на осомничениот Дејан почина во притвор од насилна смрт.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img