More

  TAG

  Сали

  Сали: Пациентите кои имаат потреба за ковид тест во Скопје ако денес побараат да бидат тестирани ќе направат брз тест истиот ден, а ПЦР...

  Пациентите кои имаат потреба за ковид тест во Скопје ако денес побараат да бидат тестирани ќе направат брз тест истиот ден, а ПЦР следниот ден, рече министерот...

  Сали: Опфатот со вакцинација против ковид-19 е 46 отсто, интересот за вакцинација е опаднат

  Опфатот со вакцинација против ковид-19 е 46 отсто. Со поранешните бројки опфатот беше над 43 отсто. Тоа не значи многу, многу е битно да...

  Сали: Вакцинирани сме само 46 отсто, но короната ја прележале 75 отсто од граѓаните

  Официјално сме вакцинирани 46 отсто, но по природен пат имунизирани сме 75 отсто, што значи можеме да се сметаме за имунизирана нација, објасни вечерва...

  Сали: За комплетирање на случајот со Денис Тот, недостасува уште извештај од судска медицина

  Извештајот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) за случајот со хрватскиот ракометар Денис Тот е доставен во мојата канцеларија, сега чекаме извештај од...

  Сали вели ако има наплив на мигранти од Украина, познато е кои болници ќе бидат „црвени зони“

  Состојбата со евентуален бран на бегалци од Украина засега е мирна и досега единствена здравствена услуга на бегалец од Украина е раѓањето на едно...

  Сали: Сѐ  уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките кои се воведоа како резултат на пандемијата со ковид-19

  Сѐ  уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките кои се воведоа како резултат на пандемијата со ковид-19, изјави првиот човекот на здравството...

  Сали: Се намалува пикот на четвртиот бран, епидемиолошката состојба благо се подобрува

  Здравствените власти во земјава оценуваат дека се намалува пикот на четвртиот бран и оти епидемиолошката состојба полека се подобрува. Но, за евентуално олабавување на...

  Министерот за здравство постави услов

  Услов за укинување на превентивните мерки како носење маски, дезинфекција и дистанца, според министерот за здравство Беким Сали е зголемување на процентот на имунизација...

  Latest news